Dermatolozi objašnjavaju koja je razlika između botoxa i filera

by | 26 Decembra, 2024
Dermatolozi objašnjavaju koja je razlika između botoxa i filera

Popularnost injekcija je u porastu i to već više od decenije, pogotovo jer ta tema postaje sve manje tabu. Koja je razlika između botoxa i filera, i šta je bolje za vas?

Botox je još uvijek broj jedan, iako dermalni fileri brzo zadiru u to mjesto. U svakom slučaju, gorući problem je odabir prave opcije ako odlučite isprobati ove tretmane. Sve dileme rješavaju stručnjaci: plastični hirurzi dr Matthew Schulman, dr Dara Liotta i dr Munique Maia.

Koja je razlika između botoxa i filera?

Što je Botox?

Botox je neurotoksin koji ima moć “privremeno oslabiti ili paralizovati mišiće”, objašnjava dr  Maia. No, prije nego što odemo predaleko, d Schulman ističe da je botox robna marka specifičnog neurotoksina botulina. Botox je samo naziv koji se zadržao kad se govori o neurotoksinima. Međutim, u SAD-u su dostupna četiri neurotoksina odobrena od strane FDA: Botox, Dysport, Xeomin i Jeauveau.

Botulinum toksin se najbolje koristi u područjima izraza lica kao što su bore koje uzrokuje mrštenje, bore između obrva i oko očiju,” kaže dr Schulman.

Botox, dodaje dr. Maia, liječi dinamičke bore, iako su i neke relativno nekozmetičke namjene botoxa nevjerovatno popularne: injekcije u pazuhe mogu pomoći u sprječavanju hiperhidroze (pretjerano znojenje), a injekcije u vilični mišić mogu se koristiti za spriječiti škripanje zubima uzrokovano TMJ. Prema dr Liotti, “Botox” će početi djelovati između 2-10 dana, “ovisno o vašoj individualnoj reakciji na toksin i koji se toksin koristi.”

Što su fileri?

Fileri s hijaluronskom kiselinom su proizvodi nalik gelu koji popunjavaju pregibe i nabore te nadoknađuju izgubljeni volumen. Također mogu konturisati lice”, kaže dr Maia.

Hijaluronska kiselina je prirodni polisaharid koji se nalazi u ljudskom tijelu. Djeluje kao sredstvo za ublažavanje i podmazivanje naših zglobova, živaca, kose, kože i očiju. Kada se koristi u njezi kože, djeluje kao vezivo vlage, što znači da će se vezati za vodu u ćelijama (dok također privlači i zadržava vodu iz vazduha) čineći ih punima.

Fileri se mogu sastojati od raznih materijala i koriste se za popunjavanje linija. Dr. Schulman objašnjava: “Iako se i botulinum toksin i fileri obično koriste zajedno, oni djeluju različito i koriste se na različite načine.” Fileri hijaluronske kiseline, koji dolaze u različitim debljinama kako bi se mogao odabrati pravi za svaki pojedini tip kože, područje i problem, traju 5-24 mjeseca.

Kako objašnjava dr Maia, botox i fileri mogli bi imati koristi koje idu dalje od same kože. “Utjecaj ovih proizvoda na izgled lica i izraze lica puno je složeniji od onoga što se čini.” Osim što estetski “poboljšava” vaš izgled, “botox ima širok raspon indikacija koje nadilaze smanjenje bora.

Može smanjiti znojenje, škripanje zubima, glavobolju, a nedavno postoje studije koje pokazuju da može ublažiti depresiju”, dodaje dr Maia. Drugim riječima, ne služe samo za smanjivanje bora (iako pomažu i u tome).

Koja je razlika između botoxa i filera, i šta je efikasnije

Efikasnost bilo kojeg postupka ovisi o tome što vam je potrebno. Na primjer, neki stručnjaci preporučuju botox kao preventivnu mjeru (što znači da ga treba koristiti prije nego što stvarno primijetite duboke bore kako biste spriječili stvaranje dubljih bora).

“Imam mnogo pacijenata u srednjim dvadesetima koji rade preventivni botoks”, kaže dr  Maia. “Žele spriječiti nastajanje bora. Hipersvjesni su svojih lica i žele poboljšati svoj izgled.” U međuvremenu, najčešća područja za punila su “ispod očiju, obrazi i linija vilice”, kaže dr Maia. “Izbor svakog proizvoda ovisi o području problema.”

Jednostavno pravilo? “Bore ekspresije trebaju botulinum toksin. Linije u mirovanju trebaju filere.” Dr Schulman kaže da dok je Botox odličan izbor za pogađanje onih bora gdje se kontrahuju mišići, a fileri su najbolji za duboke bore koje su prisutne čak i kada se mišići lica ne kontrahuju.

Moguće nuspojave

  • Modrice ili otekline na mjestu uboda
  • Plavičasti odsjaj kože
  • Izbočine nalik aknama ispod kože

Iako uvijek postoji mogućnost nuspojava, “punila koja su trenutno dostupna i odobrena od strane FDA u Sjedinjenim Državama opsežno su testirana i sigurna su”, kaže dr Dara Liotta. Uz to, najlakši način da izbjegnete bilo kakve negativne nuspojave je pronalaženje kvalifikovanog, sertifikovanog stručnjaka koji će sprovesti željeni tretman.

Najvjerovatnije nuspojave botoxa ili filera su modrice i bol na mjestu ubrizgavanja—isto kao kod bilo koje druge injekcije, a ne baš toksična reakcija. Prema Dr Liotta, “Ni pod kojim okolnostima problemi s vidom, govorom ili disanjem nisu razumne reakcije na Botox.” Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, morate se odmah obratiti ljekaru.

ljepotaizdravlje.ba

DuxX/iStock/Getty Images Plus