Kako se pravilno njeguje masna koža
Recite zbogom proširenim porama i prekomjernom sjaju. Otkrivamo kako se pravilno njeguje masna koža. Imati masnu kožu može biti jako frustrirajće....
Da li uopšte postoji žena koja barem jednom nije isprobala sheet maske za lice? Nevjerovatno su popularne, a dermatolozi otkrivaju koliko su zaista djelotvorne.
Sheet maske su nseumnjivo glavna stvaru dnevnoj rutini njege kože. Redovno ih hvale kreatori sadržaja za njegu kože koji ih koriste prije velikih događaja u nadi da će otkriti blistav ten spreman za selfie. Ali jesu li sheet maske zaista toliko dobre, to otkrivaju dermatolozi.
Sheet maske su tretmani za lice poput tkanine koji su natopljeni serumom. Obično se izrađuju od tankog pamučnog ili papirnatog materijala. “Sheet maske često sadrže hidratantne i hranljive sastojke. Ali neke sadrže sastojke poput niacinamida za posvjetljivanje, aktivnog uglja za pročišćavanje i još mnogo toga”, objašnjava dermatolog dr Blair Murphy-Rose.
Namijenjene za jednokratnu upotrebu, sheet maske se obično nanose na čistu kožu, prilagođavaju se konturama lica i ostavljaju se 15 do 30 minuta kako bi koža imala vremena “upiti” sastojke. Neki ljudi vole dodati druge tretmane kako bi poboljšali iskustvo, poput valjka za lice, gua sha alata ili ledenih kuglica za hlađenje. Nakon toga ih uklonite i dovršite ostatak svoje rutine njege kože.
“Da, sheet maske su učinkovite, ako koristite kvalitetne i one koje su adekvatne za vaš tip kože”, kaže dr Murphy-Rose. “Sheet maske mogu pružiti hidrataciju, poboljšati teksturu kože, posvijetliti ten, smiriti i umiriti, pa čak i liječiti upalna stanja poput akni, između ostalog.”
Dermatolog dr Ava Shamban također voli sheet maske za lice. “One nude produženi vremenski period da sastojci prodru u kožu. Također uklanjaju moguću kontaminaciju prstiima ili rukama koje nisu dovoljno čiste.”
Dermatolizi napominju da sheet maske, iako su vrlo djelotvorne, nisu zamjena za hidratantnu kremu i druge kozmetičke proivode koje treba uvrstiti u dnevnu rutinu.
Iako djeluju, imajte na umu da nisu sve sheet maske iste, a bombardovani smo njima sa svih strana (reklame, drogerije, beauty influenserke). Važno je dobro pogledati sastojke kako biste bili sigurni da odgovaraju potrebama vaše kože i držati se visokokvalitetnih maski.
“Mogu se javiti određeni problemi s kožom ako koristite nekivalitetne maske za lice. Također, možete koristiti i maske renomiranog brenda, ali ako to nije maska pogodna za vaš tip kože, u najboljem slučaju neće biti štete ali neće biti ni koristi”, kaže dr Shamban.
Na primjer, ona kaže da neke sheet maske imaju mješavinu sastojaka koji mogu izazvati iritaciju ili upalu, neke koriste nekvalitetne sastojke i/ili minimalnu količinu aktivnih sastojaka, vještačke mirise, hemikalije, boje i druge nepoželjne sastojke.
“Što se tiče materijala, tražite biocelulozu, koja je hipoalergena i kompatibilna s kožom. Obično najbolje prianja uz konture lica i time omogućava najbolju apsorpciju seruma”, savjetuje dr Shamban. “ Pamuk je dobro prirodno vlakno, ali možda neće dobro prianjati uz kožu ili može biti izbijeljen što može biti iritirajuće.”
Dodaje da kolagenske maske daju blistav ili hidratiziran izgled nakon upotrebe, ali, nažalost, ne podstiču proizvodnju kolagena, niti isporučuju kolagen u kožu.
Ako ste kupili dobru sheet masku, ovo su načini kako maksimalno možete povećati njen učinak:
privetik, puhimec/iStock/Getty Images Plus