Kako se pravilno njeguje masna koža
Recite zbogom proširenim porama i prekomjernom sjaju. Otkrivamo kako se pravilno njeguje masna koža. Imati masnu kožu može biti jako frustrirajće....
Zbog svega onoga što se trenutno događa u svijetu, možda zapostavljate svoju beauty rutinu i bavite se, odnosno vodite računa o mnogo važnijim stvarima (trudite se da ostanete sigurni, zdravi i mentalno jaki tokom karantina i u stalnom ste kontaktu sa prijateljima i članovima porodice kako bi bili sigurni da rade isto).
Ako je to slučaj, ne brinite – to bi zapravo mogla biti prijeko potrebna pauza za vašu kožu i ten. U stvari, od svih trendova ljepote koje vidimo na društvenim mrežama, onaj u kome preporučuju da pravite pauzu od mnogih beauty proizvoda za njegu kože zapravo može da joj godi.
Trend nazvan “skin fasting” (post kože) ima za ideju sljedeće: ako svedete na minimu rutinu njege kože ili čak je potpuno odbacite, tokom određenog vremena, omogućićete joj da se resetuje.
Ali, kao i kod većine trendova, čini se da se interpretacija – i rezonovanje iza toga – razlikuju od osobe do osobe. Zato, evo šta kažu stručnjaci na ovu temu:
Koje su potencijalne prednosti “skin fastinga”?
“Post koži omogućava da se vrati u svoju prirodnu homeostazu”, objašnjava dermatolog Deanne Robinson. Teorija kaže da kada koristimo sredstva za njegu kože mi u osnovi treniramo kožu šta da radi i time izbacujemo njen prirodni, samoregulišući ciklus.
Na primjer, nanošenje hidratantne kreme ili ulja za lice može signalizirati ćelijama naše kože da ne treba da proizvedu toliko prirodnog sebuma, jer smo ga pokrili.
“Eliminacijom svih proizvoda za njegu kože, dozvoljavate svojoj koži da se ‘resetuje’, a zauzvrat poboljšavate način funkcionisanja vaše kože”, dodaje David Lortscher, dermatolog iz San Diega.
Naravno, ako imate osetljivi, kompromitovani dio kože koji zahtjeva posebnu njegu, o njemu morate voditi računa. Rutina je ovde ipak bitna.
Šta podrazumijeva “post kože”?
Zagovornici “skin fastinga” imaju različite ideje kako on treba da izgleda, a i razgovor sa stručnjacima o toj temi nije mnogo drugačiji. Neki tvrde da će se potpuno ukidanje njege kože (ondosno upotreba nula proizvoda, čak ni sapuna) nekoliko sedmica omogućiti vašoj koži da se potpuno vrati svojoj normali. Drugi tvrde da je jednostavno ne korišćenje jakih proizvoda tu i tamo (tj. pauziranje od aktivnih sastojaka poput retinola) uraditi trik.
To bi se moglo uporediti sa mnogim različitim varijacijama povremenog posta, a svi imaju sličan cilj: dati tijelu (ili u ovom slučaju koži) dovoljno vremena i prostora da se oporavi i resetuje (bilo da se radi o hrani ili proizvodima za njegu kože).
“Međutim, svi imaju različitu kožu, ono što djeluje na jednu osobu možda neće funkcionisati kod druge”, kaže Lortscher.
Ipak, oba pomenuta stručnjaka se slažu da bi trebalo da budete oprezni i da ne ukinete sebi istovremeno sve vaše proizvode za njegu.
Od čega treba “postiti” i ko treba da isproba ovaj trend?
“Ako sumnjate da je vašoj koži potreban odmor od bilo kog od ovih aktivnih sastojaka, pokušajte da ih uklonite iz svoje rutine, jedno po jedno, sve dok vaša koža ponovo ne dođe u normalu”, kaže Lortscher.
Zatim, nakon što se koža vrati na svoju bazu, isto tako polako uvodite jedan po jedan proizvod u vašu rutinu.
Ipak, postoji jedan proizvod za koji su oba stručnjaka saglasni i misle da nikako ne smijete da ga izbacite iz upotrebe, a to je krema za zaštitu od sunca.
Izvor: lepotaizdravlje.rs