Biorevitalizacija i laserski tretmani lica: Nemojte ih raditi pred doček Nove godine!
Mnogi se u "pet do dvanaest" sjete da bi bilo dobro uraditi neki kozmetički tretman pred doček Nove godine, kao što je biorevitalizacija. Ali to uo...
Ako ste se susreli s terminom hypoallergenic skincare, a ne znate šta to znači, niti da li vam je to potrebno, na pravom ste mjesti. Dermatolozi rješavaju dilemu.
Pronalaženje odgovarajućih kozmetičkih poizvoda može biti izazovno – osobito ako imate osjetljivu kožu. Mnogi se ljudi okreću “hipoalergenskim” proizvodima u nadi da će pronaći nešto što je nježno i ne izaziva iritaciju. Evo začkoljice: iako se čini da se ovi proizvodi masovno pordaju, postoji mala zabuna oko toga šta izraz hipoalergeno zapravo znači.
Ako želite saznati više o tome, pročitajte u nastavku objašnjenja dermatologa šta znači hypoallergenic, trebate li tražiti proizvode s ovom oznakom i kako prepoznati imate li možda posla s kožnom alergijom.
“Pojam hipoalergenski znači da je proizvod formuliran tako da minimizira rizik od izazivanja alergijskih reakcija”, kaže dermatolog dr Marisa Garshick. “Međutim, to ne jamči da je proizvod potpuno bez alergena.”
Dermatolog dr Carina Woodruff nastavlja objašnjavajući da, iako bi izraz hypoallergenic trebao značiti da proizvod ne sadrži sastojke koji obično uzrokuju kožne alergije (kao što su mirisi, kvaternij-15 i metilizotiazolinon), taj izraz ne reguliše FDA, što firmama daje slobodu odlučivanja koje proizvode žele nazvati hipoalergenima. 1
Jednostavno rečeno, ne postoje federalni standardi koji regulišu način na koji firme koriste izraz hypoallergenic, pa treba biti oprezan prilikom kupovine takvih proizvoda. “Mnoga su istraživanja pokazala da proizvodi označeni kao hipoalergeni često sadrže uobičajene alergene”, dodaje dr Woodruff.
U teoriji, hypoallergenic proizvodi su oni koji uistinu smanjuju rizik od alergijskih reakcija, pa se preporučuju osobama koje imaju osjetljivu kožu. Kao i onima koji su skloni alergijama ili je koža već odreagovala na neke kozmetičke proizvode.
Dr Woodruff kaže da su hipoalergeni proizvodi dobra opcija za sve, čak i ako nemate osjetljivu kožu ili alergije. To je zato što učestalo izlaganje kože hemikalijama koje uzrokuju kožne alergije povećava šanse da s vremenom postanete alergični na tu hemikaliju.
“Osobe koje imaju narušenu kožnu barijeru ili ekcem posebno su izložene riziku da postanu alergične na proizvode koje nanose na kožu”, upozorava dr Woodruff. “Stoga je posebno važno da se te osobe drže hipoalergenih proizvoda.”
Ako ste alergični na proizvod za njegu kože, mogli biste osjetiti crvenilo, svrbež, oticanje, peckanje ili koprivnjaču. 2 Neki simptomi alergije mogu se pojaviti odmah, potencijalno unutar nekoliko minuta, ali drugi se možda neće pojaviti satima ili danima. Ponekad se alergije razviju tokom vremena—što znači da biste mogli postati alergični na proizvod s kojim prije niste imali problema. Iz tog razloga, alergije može biti teško otkriti.
“Možete postati alergični na nešto što ste tolerisali u prošlosti. Reakcije na proizvode obično nisu trenutne. Možda ćete osjetiti svrbež nekoliko dana nakon što ste upotrijebili proizvod na koji ste alergični, a osip se ne pojavljuje uvijek tačno na mjestu gdje se proizvod nanosi”, objašnjava dr Woodruff. “Na primjer, reakcije na šampone često poštede vlasište i uzrokuju osip na kapcima ili licu, vratu i gornjem dijelu prsa ili leđa.”
Ako mislite da možda reagirate na određeni proizvod, Woodruff predlaže provođenje testa ponovljene otvorene primjene (ROAT). Ovaj test uključuje nanošenje male količine proizvoda na unutarašnju stranu ruke svaki dan tokom 2-4 sedmice. 3
Ako se pojavi ljuskavi, crveni i svrbljivi osip, postoji velika vjerojatnća da ste alergični na taj proizvod. Ako razmišljate o provođenju ovog testa, bilo bi dobro razgovarati s dermatologom i učiniti to pod njegovim vođstvom.
“Potražite oznake koje pokazuju da proizvod ne sadrži poznate alergene poput mirisa, boja ili konzervansa”, savjetuje dr Garshick. “Osim toga, vodite računa o tome kako vaša koža reagira na proizvod nakon nekoliko korištenja.”
Imajte na umu da pojam hypoallergenic na etiketi proizvoda možda i nema toliko smisla. Woodruff predlaže da pripazite na izraz fragrance-free (napomena: to nije isto što i bez mirisa) i izbjegavate proizvode na biljnoj bazi koji sadrže eterična ulja. “Sadrže uobičajene senzibilizatore poput hidroperoksida linaloola, koji je glavni uzrok kožnih alergija u ovom trenutku”, dodaje dermatolog.
JLco - Julia Amaral, Vladdeep/iStock/Getty Images Plus