![Romantična šminka za Valentinovo: Savjeti za predivan izgled](https://www.ljepotaizdravlje.ba/wp-content/uploads/2025/02/GettyImages-2197312455.jpg)
Romantična šminka za Valentinovo: Savjeti za predivan izgled
Romantična šminka za Valentinovo idealan je način da izrazite svoju ženstvenost i stvorite nezaboravan izgled za ovaj pos...
Hormonske neravnoteže mogu izazvati velike promjene na koži, zato je jako važno problem otkriti na vrijeme.
Hormoni djeluju kao dirigenti u vašem tijelu – grupa moćnih tvari koje utječu na gotovo sve, od nivoa energije do apetita. Koža također podliježe utjecaju ovih snažnih hemijskih poruka.
Općenito, ova uska veza je korisna: “Hormoni stimulišu lojne žlijezde i folikule kako bi podmazali kožu i potaknuli rast kose,” objašnjava dermatologinja Jessie Cheung iz Chicaga. “Također su neophodni za održavanje zdravlja kože.”
Međutim, stvari mogu postati problematične jer koža sadrži receptore koji reagiraju na promjene, izazivajući pojavu akni, bora i drugih problema. Pubertet je vjerovatno prvi put kada ste primijetili ove promjene, ali oscilacije u hormonskim nivoima nastavit će se i kasnije u životu.
U prvom tromjesečju trudnice mogu primijetiti porast nivoa progesterona, koji priprema maternicu za bebu.
“Progesteron može povećati proizvodnju ulja i izazvati pojavu akni,” objašnjava dermatologinja Melissa K. Levin iz New Yorka. Međutim, odgovor može biti nepredvidiv, zbog čega se možete boriti s aknama dok vaša trudna prijateljica ima blistavu kožu.
Estrogen raste tokom trudnoće, a kombinacija progesterona i estrogena može doprinijeti nastanku melazme, koja se pojavljuje kao tamne mrlje ili fleke na koži.
Kako se nositi s tim: Opcije tretmana su ograničene jer mnoge klasične tvari za borbu protiv akni, poput retinoida, salicilne kiseline i benzoil peroksida, nisu sigurni tokom trudnoće.
Međutim, ako se borite s upornim aknama, preporučuje se azelainska kiselina, koja pomaže kod akni i pigmentacije. Također možete pokušati s mliječnom kiselinom i sumporom koji održavaju pore čistima.
Drugi savjet su topički antibiotici poput klindamicina, koji je siguran za trudnice. Melazma je dugotrajan problem i zahtijeva poseban pristup, koji uključuje lijekove poput hidrokinona, ali ćete na njih morati čekati dok ne prestanete dojiti.
View this post on Instagram
Velika promjena: Velike životne promjene
Vanjski stresori izazivaju domino efekt unutar tijela, što može dovesti do promjena u hormonima, objašnjava dr. Levin. “Povećani kronični stres može povećati nivo androgena, poput testosterona, koji stimulira proizvodnju ulja koje može začepiti pore,” kaže dr. Levin.
Kako se nositi s tim: Retinoidi, uključujući retinol i receptne retinoide, smatraju se zlatnim standardom za borbu protiv akni. “Pomažu ubrzavanju obnavljanja kožnih stanica, minimizirajući i sprečavajući nakupljanje,” kaže dr. Levin.
Također se preporučuju antibakterijski agensi poput benzoil peroksida koji uništavaju bakterije uzročnike akni, te nježni eksfolijatori poput salicilne kiseline koji sprječavaju nakupljanje mrtvih stanica kože.
Oralni lijekovi, poput spironolaktona, mogu pomoći u regulaciji osjetljivosti kože na testosteron. Naravno, upravljanje stresom, redovno spavanje i tjelovježba također će pomoći.
Perimenopauza je prijelazno razdoblje koje vodi prema menopauzi, kada estrogen i progesteron počinju opadati.
“Novi hormonski disbalans može izazvati suhoću kože,” objašnjava dr. Levin.
S obzirom na to da estrogen potiče proizvodnju kolagena i elastina, smanjenje nivoa ovog hormona može rezultirati smanjenjem ovih važnih strukturalnih proteina, što može uzrokovati pojavu finih bora. Također, testosteron može postati dominantan, što može izazvati akne i rozaceu.
Kako se nositi s tim: Ako je koža suša nego ikad, “sve što radite treba biti usmjereno na hidrataciju,” preporučuje dermatologinja Mona Gohara. Preporučuju se proizvodi s humektantima poput glicerana i hijaluronske kiseline.
Za borbu protiv bora, pokušajte s retinoidima koji potiču proizvodnju kolagena. Također, sastojci koji aktiviraju estrogenske receptore na koži, poput methylestradiolpropanoata (MEP), pokazali su se učinkovitima u borbi protiv suhoće i opuštenosti kože.
Njega kože kroz sve faze života
Tokom svakog od ovih životnih razdoblja, pravilna njega kože, koja uključuje hidrataciju, retinoide, i zaštitu od sunca, ključna je za održavanje zdravlja kože i prevenciju stresa na koži.
Hormonske promjene mogu biti izazov, ali uz pravilne tretmane i prilagodbu rutine, koža može ostati zdrava i blistava u svim fazama života.
Maksym Belchenko/iStock/Getty Images Plus