Kako pravilno očistiti četkice za šminku?

by | 26 Marta, 2025
Kako pravilno očistiti četkice za šminku?

Kada ste posljednji put oprali svoje četkice za šminku? Niste sami – mnogi zanemaruju ovaj korak.

Prema istraživanju iz 2021. godine koje je sprovela Cosmetify, čak 37% ispitanika očisti svoje četkice samo jednom svakih šest mjeseci, a 26% ih nikada ne pere. Iako je poznato da prljave četkice mogu uzrokovati izbijanje akni, mnogi ipak ne uspijevaju redovno održavati higijenu svojih alata za šminkanje.

Razlog tome je jednostavan – čišćenje četkica je dosadan zadatak koji se često odgađa, a da stvar bude gora, četkice treba ostaviti da se osuše više od 12 sati, što znači da nisu upotrebljive tokom tog vremena.

Iako nije najuzbudljiviji korak u beauty rutini, čišćenje četkica je veoma važno. Stručnjaci ističu da se na četkicama nakupljaju slojevi ulja s kože, pigmenti iz šminke i mrtve ćelije kože, što stvara idealno okruženje za razmnožavanje bakterija. Ako se četkice ne peru redovno, one mogu postati izvor bakterija koje na kraju mogu dovesti do problema sa kožom.

Kako prljave četkice za šminku utječu na kožu?

Ako imate problema s osipima i aknama, a koristite prljave četkice, to bi mogao biti razlog za vaše probleme. Stručnjaci savjetuju da se, uz pažnju na proizvode koje koristite, fokusirate i na alate s kojima nanosimo šminku. Bakterije i prljavština na četkicama mogu izazvati upale, začepljenje pora i iritaciju kože. Ovo važi i za spužvicu za šminku, koji može akumulirati prljavštinu jednako efikasno kao i četkice i treba ga redovno čistiti.

Stručnjaci također napominju da dijeljenje prljavih alata može uzrokovati prenose virusa i bakterija, poput herpesa ili konjunktivitisa. Zbog toga je važno da se četkice čiste nakon svake upotrebe.

Pored toga što prljavština smanjuje efikasnost četkica, može ubrzati starenje kože. Iako nema kliničkih studija koje to potvrđuju, teorija sugerira da prljave četkice mogu doprinijeti razgradnji kolagena i elastina, kao i oksidativnom stresu koji izazivaju slobodni radikali, što sve može ubrzati starenje kože.

Šta se sve nalazi na vašim četkicama?

Ako ste osjetljivi na neugodnosti, možda biste trebali preskočiti ovaj dio jer otkriva nešto prilično odvratno. Pod mikroskopom, na četkicama se mogu uočiti ostatci grinja koje žive na koži, hranivši se starim ćelijama kože i sebuma. Iako su obično bezopasne, ove mikroskopske životinje mogu biti povezane s pojavom akni.

Pored njih, na četkicama se nalaze i bakterije poput stafilokoka, streptokoka i E. coli, kao i gljivice. Iako su ove bakterije uglavnom bezopasne ako je koža u dobrom stanju i ima svoj prirodni zaštitni sloj, najbolje je ne riskirati.

Koliko često treba prati četkice za šminku?

Pranje zavisi od tipa četkice. Na primjer, četkice koje dolaze u kontakt s tečnim proizvodima (kao što su četkice za tečne podloge) brže nakupljaju bakterije i mikroorganizme od onih koje se koriste za praškaste proizvode. Stručnjaci preporučuju da se četkice za tečne proizvode peru dva do tri puta sedmično, dok četkice za praškaste proizvode dovoljno je prati jednom sedmično.

Pored toga, četkice je najbolje čuvati u suhom, hladnom prostoru, po mogućnosti u njihovim torbama. Vlažni, topli prostori, kao što su kupaonice, pogoduju razmnožavanju bakterija, pa treba izbjegavati njihovo odlaganje u takvim uslovima.

Prirodne vs. sintetičke četkice

Sintetičke četkice zahtijevaju manje održavanja jer su lakše za čišćenje i traju duže, dok prirodne četkice mogu biti zahtjevnije jer se mogu oštetiti ako se ne peru redovno. Prljavština koja se nakuplja na prirodnim vlaknima može uzrokovati da četkica postane mlitava i neefikasna u nanošenju šminke, čineći izgled neprirodnim i neujednačenim.

Kako pravilno očistiti četkice za šminku

  1. Pranje
    Četkice treba prati ručno s antibakterijskim sapunom ili bebi šamponom bez silikona u mlakoj vodi. Nikako nemojte koristiti deterdžent za suđe, jer on može oštetiti vlakna četkica na duži rok. Svaku četkicu treba pažljivo umočiti u vodu, a potom je nježno istrljati kako bi se stvorila pjena.

  2. Isperite
    Nakon što su četkice oprane, treba ih držati pod mlazom vode dok se sva pjena ne isprati. Ako ste u žurbi, možete koristiti posebnu prostirku za pranje četkica koja ubrzava proces.

  3. Ponovite proces
    Ako na četkici i dalje ima ostataka, ponovite pranje dok ne postane potpuno čista. Nakon toga, iscedite vodu iz četkice i stavite je na čisti ručnik da se osuši.

  4. Sušenje
    Četkice treba sušiti na suhom i hladnom mestu, po mogućnosti ispod radijatora, jer se tako osuše ravnomjerno i brzo. Nikada nemojte slagati četkice jednu na drugu, jer to može uzrokovati loše sušenje i neugodne mirise.

 

Mogu li se četkice prati u mašini za veš?

Mašina nije preporučeni način čišćenja četkica. Toplota iz mašine može uništiti ljepilo koje drži dlake na dršci četkice, što može dovesti do oštećenja. Najbolje je pridržavati se gore navedenih savjeta za ručno čišćenje.

ljepotaizdravlje.ba

Tirachard/Getty Images Entertainment