Kako postići izgled supermodela iz devedesetih
Vratite klasik uz ažuriranu verziju - izgled supermodela iz devedesetih: mat ten, konturisane oči i definisane usne Trendovi šminkanja dolaze i pr...
Fenomen kupovine polovne šminke već je uzeo maha u Japanu i SAD-u, pitanje je vremena kada će se proširiti, a koliko nam opasnosti prijeti s te strane pročitajte u nastavku teksta.
To je fenomen koji niko nije mogao predvidjeti, ali u korijenu možda nije ni tako iznenađujući. Možda vam je poklonjena paleta sjenila koju nikad niste željeli ili ste kupili ruž za usne koji ste nakon jedne upotrebe odlučili pospremiti u ladicu. Pa zašto ga zadržati, neiskorištenog i zanemarenog, sve do dana kad ga odlučite baciti, a mogli ste mu dati drugi život?
Opasnosti dolaze u obliku infekcija, bakterijskih i virusnih, koje mogu uzrokovati folikulitis (infekcija folikula dlake), impetigo (kožna infekcija) i prekomjerni rast kvasca (gljivične infekcije). Konjuktivitis se može dobiti od kontaminiranih proizvoda za oči, poput maskare, eyelinera i lažnih trepavica; virus herpesa iz sjaja za usne, ruževa ili olovaka za usne (virus može preživjeti na suhoj neživoj površini do osam sedmica). A najstrašniji ishod iz svega ovoga je mogućnost života s neizlječivom bolešću ili trajnim ožiljcima.
Kada kupujete novi proizvod iz radnje, znate da je čist i nekontaminiran, ali ako ga potencijalno kupujete iz druge ruke, zapravo ne znate šta dobijate i, iskreno, puno je nepoštenih ljudi koji bi mogli pokušati prepakirati proizvod i prodati ga kao novi “, kaže Joshua Zeichner, dr. med., direktor kozmetičkih i kliničkih istraživanja dermatologije u bolnici Mount Sinai u New Yorku. “Kad je riječ o vašem zdravlju, zaista ne želite riskirati.” Moramo, priznati da se sasvim slažemo. Novo, možda i jeste skuplje, ali je sigurnije.
Izvor: elle.hr/Foto: Getty Images