Alergija na kozmetiku: Ako imate osjetljivu kožu, birajte pažljivo
Alergija na kozmetiku je prilično česta pojava. Danas vam skrećemo pažnju na sastojke na koje posebno treba obratiti pažnju. Osjetljiva koža zaht...
Jagode su bogate vitaminom C, ali također sadrže i malu količinu limunske kiseline koja može pomoći u uklanjanju mrlja s površine zuba. Neki ljudi tvrde da trljanje unutrašnje strane svježe jagode po zubima može pomoći u izbjeljivanju.
Aktivni ugljen postao je popularan sastojak u mnogim proizvodima za izbjeljivanje zuba. To je zbog njegove sposobnosti apsorbiranja nečistoća i mrlja na površini zuba. Možete napraviti pastu za zube miješanjem aktivnog ugljena s malo vode i nanijeti je na zube. Budite oprezni, međutim, jer može biti abrazivan na zubnu caklinu ako se koristi prečesto.
View this post on Instagram
Soda bikarbona je još jedan popularan sastojak za izbjeljivanje zuba. Nježno trljanje sode bikarbone na zube može pomoći u uklanjanju mrlja i posvjetljivanju osmijeha. Možete napraviti pastu za zube od sode bikarbone miješanjem s malo vode ili kokosovog ulja.
Kokosovo ulje ima antibakterijska svojstva i može pomoći u borbi protiv bakterija koje uzrokuju plak i mrlje na zubima. Metoda “ispiranja usta s kokosovim uljem”, poznata kao oil pulling, može se koristiti za izbjeljivanje zuba. Nekoliko minuta ispiranja usta kokosovim uljem svakog jutra može imati pozitivan učinak na bjelinu zuba.
Limunov sok sadrži limunsku kiselinu koja može pomoći u uklanjanju mrlja s površine zuba. Međutim, budite oprezni jer dugotrajna izloženost kiselini može oštetiti zubnu caklinu. Koristite limunov sok umjereno i nemojte ga koristiti prečesto.
View this post on Instagram
Jabukovo sirće također može pomoći u izbjeljivanju zuba. Možete napraviti pastu za zube miješanjem jabukovog sirćeta s malo sode bikarbone. Koristite ovu pastu za četkanje zuba nekoliko puta sedmično kako biste postigli bolje rezultate.
Prirodni načini za izbjeljivanje zuba mogu biti učinkoviti, ali uvijek je važno konsultovati se sa stomatologom prije korištenja novih tehnika ili sredstava za oralnu higijenu, posebno ako imate osjetljive zube ili zdravstvena stanja poput karijesa ili gingivitisa. Osim toga, redovno održavanje oralne higijene, kao što su četkanje zuba dva puta dnevno i redovno posjeti zubaru, ključno je za održavanje zdravih i bjelih zuba.