Alergija na kozmetiku: Ako imate osjetljivu kožu, birajte pažljivo
Alergija na kozmetiku je prilično česta pojava. Danas vam skrećemo pažnju na sastojke na koje posebno treba obratiti pažnju. Osjetljiva koža zaht...
Argan dostiže visinu i do deset metara, a njegov plod je koštunica veličine šljive, koja u toku sazrijevanja mijenja boju od zelene do žute. Unutar koštice je sjeme čijim se cijeđenjem dobija blagotvorno ulje, koje se koristi u ishrani, ali i kozmetici. Voćka se bere u junu i julu, a potrebno je da prođe godinu dana da bi potpuno sazrijela.
Postoji jedna zanimljivost u vezi s ovom čudesnom biljkom: ukoliko joj stablo ugine, ne treba ga sjeći, jer nakon sedam godina može ponovo da oživi. Inače, šume argana u Maroku pod zaštitom su UNESCO-a, kao prirodni rezervat od izuzetnog značaja za planetu.
Marokanke su se od davnina njegovale arganovim uljem koje regeneriše i hrani kožu, a zahvaljujući visokom sadržaju vitamina E neutrališe slobodne radikale i usporava starenje.
Ovo ulje sadrži i esencijalne masne kiseline, karotenoide, ferulinsku kiselinu, polifenole i sterole. Zbog polifenila iz svog sastava, poznato je i kao veoma dobar antiseptik, a djeluje i protivupalno i antialergijski.
Pored toga, ferulinska kiselina iz arganovog ulja smiruje oštećenja na koži nastala uslijed štetnog dejstva UV zraka, dok steroli podstiču zadržavanje vlage i jačaju njenu zaštitnu funkciju. Najčešće se koristi u kombinaciji s raznim eteričnim uljima za spravljanje kozmetičkih preparata koji se upotrebljavaju protiv opadanja kose, za otklanjanje peruti, kao i u slučaju akni, opekotina, bora, strija…
Recepti sa arganovim uljem
Pomiješati po 15 ml ulja argana i lješnjaka, osam kapi eteričnog ulja mirte i po pet kapi eteričnih ulja eukaliptusa i širokolisne lavande. Koristiti se za masažu prethodno očišćene kože.
Pomiješati po 20 ml ulja argana i avokada, 10 ml ulja kajsije, 30 kapi eteričnog ulja palmarose i 25 kapi eteričnog ulja ružinog drveta, pa prije spavanja izmasirati prethodno očišćenu kožu lica.
Sjediniti po 15 ml ulja argana i ploda divlje ruže, po četiri kapi eteričnog ulja bušina i tamjanovca i 10 kapi eteričnog ulja palmarose. Koristiti za masažu problematičnih dijelova, a najbolji efekat postiže se ukoliko se to čini noću prije spavanja.
Pomiješati po 10 ml biljnog ulja argana, ploda divlje ruže i lješnjaka, 20 kapi eteričnog ulja ruzmarina i 10 kapi eteričnog ulja smilja. Mješavinu svakodnevno nanositi na problematična mjesta.
Pomiješati po 15 ml biljnog ulja argana i jojobe, i po pet kapi eteričnog ulja sjemena mrkvee i mandarine. Nanositi na problematična mjesta dva puta dnevno.
Pomiješati po 15 ml biljnog ulja argana i avokada i 18 kapi eteričnog ulja ruzmarina, pa nanijeti na kosu i ostaviti da djeluje najmanje 60 minuta. Nakon toga kosu oprati šamponom pa dobro isprati.
Pomiješati 30 ml biljnog ulja argana i 25 kapi eteričnog ulja limuna, pa svakodnevno utrljavati u prste i nokte.
Pomiješati po 15 ml biljnog ulja argana i uljanog macerata nevena, pet kapi eteričnog ulja kamilice i 8 kapi eteričnog ulja lavande, pa koristiti za masiranje problematičnih dijelova.
Izvor: Lekovito bilje, Life Content