8 brzih rješenja za ispucale zanoktice
Zima je i mnoge od nas nerviraju ispucale zanoktice. Nisu samo ružne, već i bolne. Srećom, i za taj problem postoji rješenje, to jest više njih. Z...
Krema za sunčanje je neophodna u svakoj rutini – i imate širok izbor odgovarajućih opcija kako biste pronašli najbolju za vas – ali još uvijek postoje neki standardi na koje trebate obratiti pažnju prilikom kupovine. Kada je u pitanju osnovno znanje o kremi za sunčanje, Američka akademija dermatologije ističe da su tri osnovne stvari na koje treba obratiti pažnju kod kreme za sunčanje: SPF 30 ili više, zaštita širokog spektra (UVA/UVB) i otpornost na vodu.
View this post on Instagram
Kada ste savladali osnove, druga faza je odabir proizvoda koji odgovara vašoj koži i prilici. Ako razmišljate o formuli na bazi ulja za sljedeću kremu za sunčanje, nastavite čitati za sve detalje.
Ulja za zaštitu od sunca su upravo ono što zvuče. Ulje za zaštitu od sunca je oblik zaštite od sunca koji se bazira na ulju, a koje hidrira i omekšava kožu, ostavlja blistav završetak i štiti kožu od ultraljubičastog zračenja.
Važno je napomenuti da ulje za tamnjenje sa SPF-om nije isto što i ulje za zaštitu od sunca, budući da ulja za zaštitu od sunca obično nemaju mineralno ulje, koje većina ulja za tamnjenje ima. Mineralno ulje može pomoći u poboljšanju mekoće kože i funkcije barijere, ali također apsorbira UV zrake. Generalno govoreći, ulja za tamnjenje ne pružaju adekvatnu zaštitu, pa je ulje za zaštitu od sunca bolja alternativa koju treba razmotriti.
S tim u vezi, stručnjaci napominju da su ulja za zaštitu od sunca sigurna i odlična alternativa losionima (više o tome u nastavku). Odlična su za zaštitu kože, obično imaju hidratantni sastojak, lako se razmazuju i imaju lakšu teksturu od krema ili losiona.
View this post on Instagram
Kratki odgovor: da. Ulja za zaštitu od sunca su jednako efikasna kao i bilo koje drugo sredstvo zaštite od sunca. Samo ako nanosite odgovarajuću količinu i redovno nanosite koliko god je potrebno – oko svaka dva sata, ili češće ako plivate ili se znojite – sredstvo zaštite od sunca ne igra ulogu. Stoga je najbolje odabrati sredstvo zaštite od sunca koje odgovara vašem tipu kože i koje volite nanositi. Sve dok je SPF 30 ili više, bit će efikasno u zaštiti od štetnih UV zraka.
Međutim, stručnjaci napominju da postoji pravilan način nanošenja ulja za zaštitu od sunca kako bi se osiguralo da je sigurno i efikasno. Ulja za zaštitu od sunca obično su hemijska sredstva zaštite od suncam a to znači da se aktivni sastojci apsorbuju u kožu, gdje pretvaraju UV zrake u toplotnu energiju koja se zatim oslobađa s površine kože. Da bi bila efikasna, ulja za zaštitu od sunca trebaju se apsorbirati u kožu najmanje 20 minuta prije izlaganja suncu.
Ako želite da vaša ljetna koža ima sjajan, izgled i odlučili ste se kupiti ulje za zaštitu od sunca, pravilna upotreba je jednako važna kao i odabir pravog sredstva za zaštitu od sunca.
View this post on Instagram
Najbolje je protresti ulje prije upotrebe i obilno poprskati sve dijelove tijela izložene suncu otprilike 15-20 minuta prije izlaganja suncu. Preporučuje se osiguranje ravnomjerne primjene tako što ćete držati bočicu s prskalicom otprilike četiri do šest cm udaljenu od kože. Pazite da ga dobro utrljate da izbjegnete propuštene dijelove i ponovo nanesite barem svaka dva sata, ili češće ako plivate ili se znojite.
Ulja za zaštitu od sunca korisno su dodavanje na tržištu SPF-a koje pruža još jednu sigurnu, efikasnu opciju uz losione, sprejeve i druge proizvode. Koji god da odaberete, ovisi o vašem tipu kože i preferencijama: ključ je koristiti bilo koje sredstvo za zaštitu od sunca svaki dan (kiša ili sunce), pobrinuvši se da koristite odgovarajuću količinu i nanosite ponovno po potrebi.
Ako želite ići korak dalje, povežite svoje sredstvo za zaštitu od sunca s drugim oblicima zaštite od sunca, poput sunčanih naočala, širokih šešira i odjeće s UPF-om. Na taj način ćete izbjeći opekline od sunca i smanjiti rizik od oštećenja od UV zraka, čuvajući vašu kožu sretnom i zdravom.