Imate li ekcem? Evo što trebate znati

by | 28 Juna, 2024

Sljedeći scenario je poznat mnogima: osjetite nagli intenzivan svrab. Taj svrab pretvara se u ljuti, ljuskavi crveni osip, koji se počinje širiti. Imate atopijski dermatitis, poznatiji kao ekcem

Prema dostupnim podacima više od 31 milion ljudi samo u SAD-u pati od ove genetske kožne bolesti. Nastavite čitati da biste saznali sve što trebate znati o ekcemu.

Šta je ekcem?

Ekcem je česta, hronična upalna kožna bolest gdje preaktivni imunološki sistem dovodi do oštećene kožne barijere, što može uzrokovati suhu, svrbljivu kožu i čak infekcije kože. Medicinski, naziva se atopijski dermatitis. Obično je to svrab koji se pretvara u osip, a ne osip koji svrbi.

Ono što ovu kožnu bolest čini složenijom je to što se manifestira različito kod svakog pojedinca. Može se javiti već kod dojenčadi i obično se pojavljuje na licu, laktovima i koljenima. Kasnije se može proširiti na druge dijelove tijela i može biti prilično bolan ako se ne liječi. Dermatolozi obično otkrivaju ekcem na temelju njegovog izgleda, a ponekad i biopsijom kako bi isključili druge probleme.

Šta uzrokuje ekcem?

Uzrok ekcema nije potpuno poznat, iako je British Journal of Dermatology otkrio da može početi kao autoimuna bolest. Genetika, kao i porodična anamneza alergija, također mogu igrati ulogu. Ako neko u vašoj porodici ima ekcem, veća je vjerovatnoća da ćete ga i sami razviti u nekom trenutku života.

Šta izaziva ekcem?

Problematičan dio ove kožne bolesti je taj što postoji mnogo potencijalnih uzroka koji mogu izazvati pogoršanja, kao što su genetika, okolina, stres ili čak alergije. Kada vam je koža suha, lako se razgrađuje i formira osip.

Prirodni faktori poput hladnog i suhog zraka, prekomjerne izloženosti vodi, zagađivači zraka, niska vlažnost, pušenje, sapuni ili parfemi, stres i ishrana mogu doprinijeti ekcemu.

Česta područja sklona ekcemu

Iako se osipi od ekcema mogu pojaviti bilo gdje na tijelu, češće je na savitljivim dijelovima tijela (laktovi, dio koljena, vrat itd.) te na rukama i nogama.

Kako liječiti ekcem?

Najbolji način djelovanja pri liječenju bilo koje ozbiljne kožne bolesti, ali posebno teškog oblika ekcema, je uz pomoć dermatologa. Oni vam mogu propisati steroidne kreme jakog djelovanja kako bi brzo olakšali osipe. Druga opcija je upotreba hidrokortizonske kreme koja se može kupiti bez recepta, ali pazite da je ne koristite duže od pet do sedam dana.

U suprotnom, nježno pilingiranje i duboka hidratacija su ključni kada se bavite ovim osipima; pilingom uklonite suhu, dosadnu kožu, a zatim hidratizirajte osjetljivu kožu ispod bogatom kremom. Neki od najboljih proizvoda za ekcem na tržištu dostupni su u apotekama.

Savjeti za brigu o ekcemu kod kuće

  • Izbjegavajte isušivanje kože. Ovo zvuči očigledno, ali sve od prekomjernog plivanja i prečestog pranja ruku do dugih, vrućih tuševa može iscrpiti kožu od vlage.
  • Vratite dodatnu hidrataciju u svoju kožu. Pobrinite se da pijete dovoljno vode i redovno se hidratizirajte.
  • Slijedite anti-upalnu dijetu. Prerađena hrana, šećeri, jednostavni ugljikohidrati i alkohol povećavaju proizvodnju kortizola i insulina, što uzrokuje upalu (imunološki odgovor vašeg tijela).
  • Preskočite sapune, losione i druge kozmetičke proizvode koji u sebi sadrže parfem. Mirisni proizvodi mogu iritirati osjetljivu kožu.
  • Ne stresirajte se. Stres također potiče proizvodnju kortizola i time upalu u vašem tijelu, što dovodi do svraba i pogoršanja ekcema.

Ovi savjeti mogu pomoći tokom vaše brige o ekcemu, ali je važno imati podršku i savjete stručnjaka kako bi se osiguralo najbolje moguće upravljanje ovim stanjem kože.

ljepotaizdravlje.ba

Getty Images Plus