Zimska njega: Kako izbjeći suhu i ispucalu kožu tokom hladnih dana
Kada temperature padnu i hladni vjetrovi postanu svakodnevica, naša koža često postane žrtva zime. Suha, zategnuta i ispucala koža nije nikome pože...
Dermatolozi smatraju da su antibakterijski sapuni i kupke dobri za uklanjanje neprijatnog mirisa, ali da ne treba pretjerivati, jer često pranje tim sredstvima na dijelovima tijela koji imaju najintenzivniji miris može da isuši kožu što dovodi do pojačanog znojenja.
Stručnjaci ukazuju da na znoj najbolje djeluje antiperspirant u obliku stika, jer djelimično utiče na znojne žljezde da ne proizvode znoj, dok ostali dezodoransi samo maskiraju neugodan miris.
Osim zbog vrućine, osoba se može znojiti i zbog drugih razloga, na šta utiče rad dvije vrste znojnih žljezda – ekrine i apokrine.
Ekrine su potkožne žljezde i nalaze se po cijelom tijelu, proizvode vodenasti znoj da bi održale temperaturu tijela i rashladile ga, dok se apokrine nalaze gdje se nalaze folikule dlaka, a to su mjesta poput glave, pazuha i prepona – objasnila je američka ljekarka Vitni Bouv.
Znoj koji izlučuju apokrine žljezde nije odgovoran za neprijatan miris, već ga izaziva bakterija koju privlači ta vrsta znoja. Inače, stručnjaci ukazuju da na miris znoja, između ostalog, utiče hrana koja se jede, stres koji uzrokuje pojačano znojenje i jedan je od najneprijatnijih mirisa.
Izvor: novosti.rs