8 brzih rješenja za ispucale zanoktice
Zima je i mnoge od nas nerviraju ispucale zanoktice. Nisu samo ružne, već i bolne. Srećom, i za taj problem postoji rješenje, to jest više njih. Z...
Jeste li razmišljali o pravilnom opuštajućem i dugotrajnom tuširanju? Prije svega ovo se ne odnosi na petominutno tuširanje koje praktikujemo svakoga dana. U pitanju je dugotrajna rutina koja uključuje i tretmane poput pranja kose, maski za kosu, pilinga i slično. Zato, pokušajte da rezervišete vrijeme za ovaj tretman jednom sedmično. U tom dugotrajnom tuširanju postoji pravilan redoslijed nanošenja proizvoda za koji možda do sada niste znali!
Ovakvo tuširanje trebalo bi da predstavlja momenat luksuza u vašem danu. Međutim, kako biste zaista osjetili sve čari ovakvog tuširanja, veoma je bitno da znate pravilan redoslijed nanošenja proizvoda za njegu kose u toku tuširanja.
Dugotrajno i opuštajuće tuširanje treba da bude vaš način da se oslobodite negativne energije. Zbog toga je dobro da odradite kod kuće ovaj mini spa tretman.
Prije tuširanja
Pre svega, još prije tuširanja treba da se pripremite za tretman. Prva stvar koju treba da uradite za svoju kosu jeste suho četkanje ili češljanje. Ako se pitate zašto je ovaj korak neophodan, potruditi ćemo se da vam to što bolje objasnimo. Suho raščešljavanje kose je proces koji uključuje masiranje vaše kože glave. Na ovaj način stimulišete protok krvi, a usput i olakšavate sebi kasnije nanošenje ostalih proizvoda. Ovako ćete smanjiti pojavu da se proizvodi nakupe na jednom mjestu i omogućićete ravnomjernije nanošenje proizvoda.
Osim češljanja, prije ulaska u tuš možete na kosu staviti nekoliko kapi arganovog ulja. Ovo ulje bi trebalo na koži glave da odstoji desetak minuta. To je odličan način da spriječite isušeno vlasište i hidrirate kosu i kožu glave. Prije tuširanja možete na kosu nanijeti i masku za kosu koja ima svojstvo da oporavlja kosu.
Tuširanje
Prilikom ulaska u tuš imajte u vidu da previše topla voda može da isuši vašu kožu i kosu. Podesite temperaturu vode tako da ne šteti vašem vlasištu i koži – dakle potrebno je da voda bude mlaka, a ne vrela.
Nakon ulaska u tuš, potrebno je da završite rutinu pranja kose. Ovo je bitno da završite prije nego što pređete na tretmane lica i tijela. Ukoliko se pitate zašto, evo odgovora: Kapi šampona i balzama mogu doći u dodir sa vašim licem i tijelom što može dovesti do začepljenih pora. Znajući to, posvetite se pranju kose. Naravno, ova rutina zavisi od tipa vaše kose.
Nakon tuširanja
Njega kose nakon tušitanja je bitna koliko i samo pranje kose. Kada izađete iz tuša, poželjet ćete da umotate kosu u peškir. Međutim, pogriješit ćete ukoliko se odlučite za bilo koji peškir jer su za kosu najbolji oni od mikrofibera. Osim što ubrzavaju proces sušenja, ovakvi peškiri ne štete kosi. Nakon sušenja kose, možete se odlučiti za nekoliko kapi hidrantnog ulja koje će pomoći vašoj kosi da bude hidrirana do sljedećeg pranja.
Na TikToku sada možete pronaći i snimke koji govore o cjelokupnom procesu tuširanja i pravilnom redoslijedu nanošenja proizvoda na kožu, a mi se nadamo da smo vam barem malo olakšali.
Pheelings Media / iStock / Getty Images Plus