Zašto je SPF važan tokom leta: Savjeti stručnjaka
Iako je ljeto završilo, nošenje zaštitnog faktora tokom leta je ključno. Saznajte zašto je SPF važan tokom leta Iako je ljeto prošlo, to ne znači ...
Sa dolaskom hladnijih dana ono na šta trebate obratiti posebnu pažnju jeste njega kože, a evo zbog čega vas podsjećamo na to:
Zimi s niskim temperaturama pada i vlažnost zraka, što se odražava i na kožu. Osjećamo kako koža i usne gube mekoću i gipkost.
Hladnoća smanjuje cirkulaciju u koži, što dodatno pogoduje razvoju virusa i bakterija koji narušavaju optimalnu vlažnost kože.
U jesen i zimu hladan zrak, vjetar, suhi zrak iz centralnog grijanja i vunena odjeća izvlače lipide i vlagu iz kože.
Puno je pokazatelja da dijeta i stres mogu pogoršati suhoću kože. Nepravilna prehrana može uveliko pridonijeti suhoći. Kako starimo, koža postaje više suha jer što smo stariji naš metabolizam je manje učinkovit. Izlučivanje sebuma se smanjuje, ćelije proizvode manje rožnatih lipida i pogoršava se sposobnost kože da zadržava vlagu.
Šta napraviti? Idealan sadržaj vlage u koži bio bi između 15 i 20 posto, a ako sadržaj vlage u koži padne ispod tog nivoa, stručnjaci je kategoriziraju kao suhu. Izrazito suha koža treba više od hidratacije, često joj nedostaje lipida i tvari koje vežu vlagu za kožu. Puno je pokazatelja da dijeta i stres mogu pogoršati suhoću kože. A kako starimo, koža postaje više suha jer što smo stariji, naš metabolizam je manje učinkovit. Izlučivanje sebuma se smanjuje, ćelije proizvode manje rožnatih lipida i pogoršava se sposobnost kože da zadržava vlagu. Pažljivim odabirom njegujućih i hidratantnih sastojaka, možemo zaštititi njenu mekoću i zdrav izgled, a zimske radosti obogatiti mirisnim tretmanima koji će “ugrijati” sva osjetila.
Jedan od najučinkovitijih boraca protiv suhe kože je dekspantenol, poznat i kao provitamin B5, koji igra ključnu ulogu u nastajanju novih ćelija kože i u svemu drugom što metabolizam kože podrazumijeva. Njegova podnošljivost za kožu je dobra i može se naći u mnogim proizvodima za osjetljivu kožu i kožu beba. Kada se nanese na kožu, dekspantenol pospješuje prirodni proces proizvodnje ćelija u koži, što stimulira regeneraciju. U visokim koncentracijama (do pet posto) ima i iscjeljujuća te protuuplana svojstva. Brzo ublažava crvenilo kože i iritacije prouzrokovane vremenskim uslovima.