Zimska njega: Kako izbjeći suhu i ispucalu kožu tokom hladnih dana
Kada temperature padnu i hladni vjetrovi postanu svakodnevica, naša koža često postane žrtva zime. Suha, zategnuta i ispucala koža nije nikome pože...
Za ljepotu kože sami možete najviše učiniti, a prvi korak ka tome je čišćenje. Ma koliko vam to bio mrzak beauty ritual, ne zaboravite da koža sve pamti i vraća istom mjerom. Prve borbene redove zauzima piling. „Eksfolijatori su nenadmašni heroji kada je koža u pitanju“, objašnjava njujorški dermatolog Howard Sobel.
S godinama biste se trebali sve češće družiti s njima jer što je koža starija, ima sve manju moć regeneracije. Tako se u tinejdžerskoj dobi ćelije kože obnavljaju svakih 14 dana, a nakon dvadesete godine to se razdoblje postupno povećava pa se kasnije koža obnavlja jednom mjesečno. Zato ne podcjenjujte moć pilinga, nego je iskoristite. Formule s granulama i hemijski pilinzi rade za vas i vašu kožu – uklanjaju sloj izumrlih ćelija, sprječavaju proces zatvaranja pora i odgađaju pojavu prvih bora jer potiču proizvodnju kolagena i elastina.
1. Vaša koža je NORMALNA
Vaše stanje je prilično jasno – koža nije ni masna, ni suha. To znači da je prilično zdrava, vlažnost je optimalna, a mogućnost da dođe do iritacije svedena je na minimum. Možete se opustiti jer je paleta pilinga i sredstava za čišćenje kože koja vam odgovara prilično široka.
Vaš beauty saveznik: Serum, piling ili gel za umivanje na bazi glikolne kiseline koja spada u grupu alfa hidroksilnih kiselina, ali ima veću sposobnost prodiranja u kožu, kaže dr. Sobel. Piling na bazi ove kiseline koristite dva puta sedmično. Ili se svakodnevno umivajte sredstvom s glikolnom kiselinom, a jednom sedmično ga držite nekoliko minuta kao masku.
2. Vaša koža je MASNA
U ovom slučaju vrijedi isto pravilo kao za normalnu kožu – dopušteni su svi tipovi pilinga i proizvoda za umivanje. „Prirodna ulja stvaraju barijeru i štite lice od iritacije“, objašnjava dermatologinja Elisa Lander.
Vaš beauty saveznik: Toner na bazi salicilne kiseline koja rastvara vezivni materijal između ćelija u površinskom sloju kože, efikasno uklanja sebum i djeluje antibakterijski, sprečavajući pojavu akni i mitesera, kaže dr. Sobel. Pri korištenju formula na bazi ove kiseline trebali biste biti pažljivi i pridržavati se uputa da ne bi došlo do iritacije. Uz tonik je ta opasnost svedena na minimum jer se on ne ispire vodom. Ali koristite li masku ili sredstvo za umivanje s tom kiselinom, držite ga na koži onoliko koliko piše na uputi. Nikako duže.
3. Vaša koža je SUHA
Zbog nedostatka prirodne masnoće vaša koža ima nizak prag tolerancije na glikolnu i salicilnu kiselinu. No, postoje nježniji „čistači“ i manje agresivni načini da se ukloni sloj mrtvih ćelija (što je važno jer one blokiraju hranjive kreme i hidratantne formule da prodru u kožu).
Vaš beauty saveznik: Enzimski piling jer neke vrste voća, poput grejpfruta i ananasa, sadrže prirodne koenzime koji rastvaraju sloj mrtvih ćelija, objašnjava dr. Lander. Zašto piling? Osim što dubinski čisti pore, piling s enzimskim kiselinama utrljavate u kožu i odmah ispirete vodom pa ne možete pretjerati i iritirati svoju suhu kožu. Koristite ga jednom sedmično. Ako između dva korištenja idete negdje i želite zablistati, večer prije važnog dana napravite piling.
4. Vaša koža je OSJETLJIVA
Teksture s krupnim granulama i kisele formule previše su agresivne pa morate biti veoma oprezni. To posebno vrijedi za proizvode koje dosad niste koristili. Dr. Sobel predlaže da prije korištenja novog pilinga napravite test na unutrašnjoj strani ručnog zgloba. Ako ne bude reakcije, imate zeleno svjetlo za tretman.
Vaš beauty saveznik: Nježna kremasta formula sa sintetičkim granulama je, za razliku od prirodnih eksfolijatora (poput košpica marelice i očišćenih lješnika) koji imaju abrazivno djelovanje, nježnija u pilinzima. Zato prije kupovine provjerite sastav, a piling nanosite nježnim kružnim pokretima (nikako gore-dole) i najviše jednom sedmično (ako vam je koža iznimno osjetljive, između dva korištenja napravite dužu pauzu kako biste izbjegli iritaciju).
P.S. Ne zaboravite zaštitu
Svaki piling podrazumijeva uklanjanje površinskog sloja kože ispod kojeg su nove ćelije. Kada se oslobodite sloja mrtvih ćelija, na površinu izbija „mlada“ koža koja je sklona oštećenju. Zato je nakon pilinga posebno važno zaštititi kožu od vanjskih faktora. Prije svega tu su UV zrake koje su ozbiljna prijetnja koži pa je zaštitni faktor obavezan! Kako biste bili sigurni da je koža potpuno zaštićena, dermatolozi predlažu formule koje sadrže i UVA i UVB zaštitu.