Suho četkanje za lijepu i njegovanu kožu – sve što bi trebalo da znate

by | 28 Januara, 2022
Suho četkanje za lijepu i njegovanu kožu

Ako vam je ideal da imate lijepu i njegovanu kožu suho četkanje (ili dry brushing) je ono što preoporučuju beauty eksperti. Sve što bi trebalo da znate – čitajte u nastavku…

Pretpostavljamo da ste čuli za suho četkanje i da znate da je riječ o tretmanu koji beauty eksperti preporučuju svima onima koji žele da imaju lijepo i njegovano tijelo. Naravno, za ovaj “zahvat” ne možete da koristite bilo kakvu četku, već onu s mekšim vlaknima. Ali, to nije jedina zapovijest suhog četkanja.

Suho četkanje – sve što bi trebalo da znate

Sve je nastalo prije tridesetak godina u Finskoj, a zahvalnost za to dugujemo ljekaru Paavo Airolu. Danas je ova metoda popularna u brojnim SPA i zdravstvenim centrima, ali možete da je primjenjujete i u kućnim uslovima.

Pročitajte i… Suho četkanje lica – ovo morate znati!

Potrebna vam je samo četka s dugačkom ručkom, a koja je izrađena od prirodnih materijala. I da ponovimo – najbitnije je da su vlakna mekša jer će ona dodirivati vašu kožu. Možete je koristiti na tijelu, dok područje lica i vrata treba izbjegavati jer je tu kože najosjetljivija. Ovaj tretman najbolje je upražnjavati neposredno prije tuširanja.

Zašto je dobro suho četkanje?

Ne treba zaboraviti da je koža naš najveći organ i da joj dugujemo što bolju njegu. Prvi rezultat suhog četkanja biće nova, glatka i nježna koža.  Stručnjaci ističu da suho četkanje može riješiti i problem uraslih dlaka, ali i zategnuti kožu i smanjiti celulit, ali obnavljanje kože nije jedini benefit suhog četkanja.

četka za suho četkanje

Četka za suho četkanje VALJE schima superba, JYSK

Ono će pomoći i kod smanjenja celulita, a potom čisti limfni sistem, uklanja mrtve ćelije kože, jača imunitet, stimuliše rad hormona i žlijezda, zateže kožu, sprečava njeno prijevremeno starenje, podstiče cirkulaciju, poboljšava rad nervnos sistema, podstiče varenje, lijepo oblikuje mišiće…

Kako se izvodi suho četkanje?

Dakle, nakon što ste provjerili da li četka ima mekana vlakna – bez straha možete početi tretman. Pokreti koje ćete praviti moraju da budu kružni kako bi pomogli u cirkulaciji krvi. Ako ste odabrali adekvatnu četkui, ne plašite se da ćete oštetiti kožu ili da će četka iza sebe ostaviti ogrebotine.

Kada završite s četkanjem obavezno neka slijedi tuširanje i to nekim blagim sredstvom. Izbjegavajte bilo šta agresivno. Potom nahranite kožu mlijekom ili kremom za tijelo kako biste joj vratili elastičnost i zadržali vlagu. Neki preporučuju da suho četkanje praktikujete  prvih mjesec dana svaki dan, a kasnije dva puta sedmično. Ipak, bilo bi dobro da se oko ovoga posavjetujete i sa dermatologom ako imate osjetljivu kožu sklonu iritacijama.

ljepotaizdravlje.ba

triocean/ iStock via Getty Images Plus