Zašto je SPF važan tokom leta: Savjeti stručnjaka
Iako je ljeto završilo, nošenje zaštitnog faktora tokom leta je ključno. Saznajte zašto je SPF važan tokom leta Iako je ljeto prošlo, to ne znači ...
Linijica ovdje, višak sala ondje, i tijelo već odaje koliko godina imamo ili čak čini da djelujemo i starije. Srećom, najkritičnije tačke, koje ukazuju na našu starost, moguće je ublažiti ili potpuno eliminisati uz pomoć savremene medicinske tehnologije, ali i nekih kućnih trikova.
MRLJE NA RUKAMA
Gubitak kolagena čini da vene budu vidljivije, ali utječe i na pojavu tamnih mrlja i ostalih oštećenja prouzrokovanih suncem.
* Kod kuće: Svakodnevno, bez obzira na godišnje doba, prije izlaska iz kuće mažite nadlanice kremama sa zaštitinim faktorom, kako biste spriječili dalja oštećenja, a ruke sve vrijeme moraju biti i hidrirane, kaže njujorška kozmetičarka Lisa Airan.
* Kod stručnjaka: Laserski tretmani mogu obnoviti oštećenja na koži, a filteri popuniti dio pod kožom. Postoji i fotodinamička terapija (tretman zasnovan na zračenju svjetlošću), koja može podstaći proizdvodnju kolagena i ukloniti tamne mrlje na rukama.
“ĆUREĆI” VRAT
Linije na vratu koje daju efekt “ćurećeg vrata” oduvijek su bile noćna mora žena u izvjesnim godinama, ali moderno doba ne obećava promjene na bolje. Naprotiv. U porastu je fenomen “kompjuterskog lica”, kojeg je uočio plastični hirurg dr Michael Preger. Riječ je o pojavi koja prouzrokuje znakove starenja kod osoba čiji posao zahtjeva višečasovno sjedenje ispred kompjutera.
“Ako se tokom gledanja u kompjuter stalno mrštite ili čkiljite, vremenom ćete biti prekriveni borama, a ako većinu vremena provodite gledajući u tastaturu, vratni mišići će vam se skratiti, omlitaveće, a vi ćete završiti sa naboranim, takozvanim “ćurećim” vratom”,istakao je dr Preger.
* Kod kuće: Preger savjetuje svim ženama da redovno istežu vratne mišiće, kao i da pored računara postave ogledalo da bi mogle da vide da li se mršte kada gledaju u ekran. Ostali stručnjaci, za slučajeve “ćurećeg” vrata, predlažu da blago masirate osjetljivu kožu kremama koje obezbeđuju vlažnost, a sadrže peptide koji stimulišu proizvodnju kolagena.
* Kod stručnjaka: Tretmani fraksel laserom pokazali su se veoma uspješnima. Riječ je o najsavremenijem tehnološkom sredstvu iz oblasti estetske medicine, dermatologije i plastične hirurgije, uz pomoć kojeg se u tkivo precizno prenosi energija i tako podstiče stvaranje kolagena. Rezultati tretmana vidljiviji su poslije nekoliko sedmica. Uz tretman fraksel laserom poboljšava se kvalitet kože, a botoksom postižemo omekšavanje neprijatnih vertikalnih linija na vratu. Neki doktori koriste za ovaj problem i uređaj “thermage” (koža se zateže uz pomoć radio-talasa) ili “ReFirme” (navodno je uz pomoć ovog uređaja kožu vrata “ispeglao” Tom Cruise).
OPUŠTENE GRUDI
Gubitak tkiva i masne naslage čine da grudi počnu gubiti svoju punoću. Gravitacija, dojenje, smanjenje nivoa estrogena… sve to utječe na opuštanje grudi.
* Kod kuće: Stanite ispred ogledala, okrenuti sa strane i sa laktovima savijenim pod uglom od 90 stepeni. Kada pogledate grudi, one bi trebalo da se nalaze tačno na sredini između laktova i ramena. Ako se nalaze niže, to za početak znači da treba da zategnete bretele na brushalteru ili da promijenite model.
* Kod stručnjaka: Potražite pomoć profesionalnog fitnes trenera koji će vam pokazati najefikasnije vježbe za zatezanje mišića grudi.
IZBORANA KOLJENA I LAKTOVI
Mlitavljenje kože stvara bore i suhe, pahuljaste “zakrpe”.
* Kod kuće: Suhu kožu hranite kremama koje sadrže amonijum laktat. Piling laktova je obavezan, po mogućstvu sa četkom.
* Kod stručnjaka: Možete razmisliti o liftingu koljena, ali postoji bolje rješenje – joga poze koje zatežu kvadricepse (stolica, ratnik I i ratnik II) i kožu i mišiće koji ih okružuju. Ako vam je to baš veliki problem, razmislite o injekcijama za zatezanje kože.
LINIJICE I BORE
Gubitak kolagena i elastičnosti smanjuje volumen kože, stvarajući bore. Ponavljanje nekih mišićnih radnji – smijanje, buljenje u kompjuterski ekran, pušenje… Sve to stvara bore oko usta.
* Kod kuće: Preventiva je najbolji tretman, tvrdi Tina B. Vest, dermatolog iz Atlante. Ona predlaže da rutinskoj njezi kože dodate i ovo: antioksidanse (bore se protiv slobodnih radikala), zaštitno sredstvo prije svakog izlaska na sunce (najmanje zaštitni faktor 30) i retinoide.
* Kod stručnjaka: Posavjetujte se sa ljekarima u vezi sa botoksom, filerima i laserskim tretmanima. U principu, razmislite o botoksu za gornji dio lica (naročito čelo) i filere za donju polovinu lica (bore smijalice, tanke usne…). Ali, ni u čemu nemojte pretjerivati.