Ovaj “zastario” eyeliner trend se vraća u 2025.
Milennialke, radujte se! Ovaj "zastario" eyeliner trend se vraća u 2025. godini. Nekada davno, 2009. godine, gotovo nijedna makeup rutina nije bil...
Menopauza je prirodni proces u životu svake žene. Događa se kad funkcija jajnika slabi te prestaju proizvoditi uobičajene količine dva važna ženska spolna hormona – estrogena i progesterona. Snižavanjem razine ovih hormona nastupaju brojne promjene u cijelom tijelu, a izostanak menstruacije jedna je od najočitijih.
Prosječna dob ulaska u menopauzu događa se oko 50. godine života kod većine žena. Umor, nadutost, oslabljen libido, valunzi, psihičke tegobe, noćno znojenje, loš san samo su neki od simptoma. Osim fizičkim i mentalnih problema, mnoge žene muku muče s problemima s kožom. Suhoća i dehidracija, sve dublje bore, opuštena koža lica i vrata, ten sklon ekcemima i aknama samo su neke od tegoba.
Osim kao posljedica hormonalnih promjena, na koži se očituju posljedice dotadašnjeg načina života: pretjerana sunčanja, stresa, pušenja ili izloženosti cigaretnom dimu, onečišćena zraka, nezdrave prehrane… Da se povrh svih tegoba ne biste morali zamarati s problemima s izgledom, donosimo šest zlatnih pravila njege kože u petom desetljeću.
Želite li da vaša koža sačuva mladolikost i u menopauzi, povećajte unos antioksidansa jer se organizam neprestano bori protiv oksidacijskog stresa. Antioksidanse, fitonutrijente, vitamine A, C i E, resveratrol, zeleni čaj uvedite kao sastojke na vaš svakodnevni jelovnik, ali i u vaše kozmetičke preparate. Oni će ublažiti fotooštećenja, zagladiti kožu te joj vratiti mekoću i sjaj.
Koža u menopauzi osjetljivija je na vanjske agresore, a dobro je poznato da ultraljubičasto zračenje ima negativan učinak na ten. Uzrokuju blage upale koje oslabljuju kolagen i elastin te oštećuju krvne žile u koži zbog čega se smanjuje njena opskrba hranjivim tvarima. Zato u svako doba godine koristite kremu za lice sa zaštitnim faktorom. Ako su vam se smanjile zalihe, napravili smo popis najboljih krema za sunčanje.
Budući da se s godinama usporava proces ljuštenja odumrlih stanica, što je jedan od razloga zašto koža gubi svježinu i blistavost, čišćenje lica, vrata i dekoltea mora biti na prvome mjestu. Tražite preparate za čišćenje i uklanjanje make-up namijenjena svom tipu kože, ali pripazite da budu blaga, pH neutralna i da ne sadrže alkohol i SLS. Mehanički piling za zrncima, zamijenite kemijskim eksfolijantom koji je nježniji prema koži.
Do perimenopauze i menopauze izgubljeno je oko 20 posto ukupne količine kolagenskih vlakana koja kožu čine gipkom i punom. Kako se istodobno smanjuje rad lojnih žlijezda, koža se pojačano isušuje, a povrh svega toga od 50. godine usporena je i regeneracija kože. Zato je bogata hidracija serumima, uljima i/ili pomlađujućim kremama dva puta na dan esencijalna za prevenciju ili ublažavanje suhoće kože i bora.
Ako još niste, počnite koristiti proizvod na bazi retinola jer je definitivno najbolji pomlađujući sastojak. S obzirom na to da potiče proizvodnju kolagena, koži vraća punoću i smanjuje linije i bora. Pomoći može i s hiperpigmentacijama i aknama, ako vas muče. Kupujete li svoj prvu kremu na bazi retinola, nabavite onu s niskom dozom i postupno povećavati do upotrebe jačih formula.
Ako imate manji problemi s prištićima, prehranu obogatite vlaknima jer ona smanjuju razinu inzulina. Naime, prehrana bazirana na ugljikohidratima koji imaju visok glikemijski indeks može povećati proizvodnju androgenih hormona koji pojačavaju aktivnost lojnih žlijezda. Za ozbiljnije probleme s aknama, najbolje se obratiti dermatologu.
iStock via Getty