Zašto je piling ključan za zdravu, sjajnu kožu

by | 5 Jula, 2024

Održavanje svakodnevne rutine njege kože važno je za opće zdravlje i izgled kože. Međutim, dobra njega kože ne ograničava se samo na lice. Ostatak tijela također zahtijeva pažnju

Jedan od načina da se brinete o koži i održite je zdravom i sjajnom je kroz piling cijelog tijela. Ovaj relativno jednostavan proces, kada se radi redovno, pomaže u promociji zdravlja kože i daje vam sjajan sjaj. Piling tijela pomaže u uklanjanju mrtvih stanica kože, što kožu čini mekšom i glađom.

Evo detaljnog pogleda na važnost pilinga tijela i kako pronaći prave proizvode za vašu kožu.

Šta je piling tijela?

Essencijalno, piling tijela potiče obnovu stanica kože uklanjanjem mrtvih stanica kože i otkriva svježu, glatku kožu ispod. Također poboljšava cirkulaciju krvi i priprema kožu za bolju apsorpciju – što konačno pomaže proizvodima poput hidratantnih krema da djeluju efikasnije.

Piling tijela također može pomoći kod određenih stanja kože. Koža tijela često može imati stanja koja uzrokuju grubu kožu s suhim mrljama, bubuljicama i stanjima poput keratoze pilaris. Piling pomaže u smanjenju suhoće i hrapavosti i takođe može posvijetliti kožu i poboljšati izgled tamnih mrlja i neujednačenosti.

Postoje čak i istraživanja koja podržavaju upotrebu pilinga tijela. Jedno istraživanje je pokazalo da redovni piling poboljšava ukupan tonus kože, dok je drugo istraživanje otkrilo da piling pomaže u postizanju rafiniranije i ujednačenije teksture kože.

Različite vrste pilinga tijela

Na tržištu postoje dvije glavne vrste pilinga – fizički i hemijski.

Fizički piling, poput pilinga u obliku četki i drugih alata za piling, djeluje tako što fizički uklanja mrtve stanice kože nježnim trljanjem. Fizički piling je popularan izbor jer pruža trenutne rezultate i lakše ga je kontrolisati od hemijskih pilinga. Međutim, trebate biti oprezni. Neki pilinzi mogu biti pregrubi, uzrokujući mikro-ogrebotine na koži. Također postoji potencijal za neujednačen piling s fizičkim pilingom ako se ne koristi ravnomjerno.

Hemijski piling, s druge strane, koristi alfa-hidroksi kiseline (AHA), beta-hidroksi kiseline (BHA) i enzime za razgradnju mrtvih stanica kože bez fizičkog trljanja. Iako hemijski piling pruža ravnomjerniji piling koji ide dublje od fizičkih pilinga, on može uzrokovati iritaciju ili alergijske reakcije kod osoba s osjetljivom kožom. Takođe zahtijeva više vremena za vidljive rezultate u poređenju s fizičkim pilingom.

Priprema za piling tijela

Piling cijelog tijela zahtijeva malo pripreme – posebno ako prvi put koristite proizvod za piling. Bez obzira na vrstu pilinga koju koristite, važno je napraviti test na malom dijelu kože kako biste osigurali da vaša koža neće reagovati ili razviti osjetljivost na piling.

Da biste pripremili tijelo za piling, najbolje je pravilno očistiti kožu kako biste uklonili bilo kakvu prljavštinu ili nakupine. Osim proizvoda koji su namijenjeni za upotrebu pod tušem ili u kadi, obično je najbolje nanijeti piling proizvode na čistu, suhu kožu.

Prilikom pilinga, izbjegavajte druge agresivne sastojke koji mogu narušiti ili uticati na barijeru kože, poput benzoil peroksida ili retinoida, što može dovesti do dodatne suhoće ili osjetljivosti.

Ako koristite fizički piling, možete odabrati fizički piling, rukavice za piling ili loofah. Loofahs su prirodne ili sintetičke spužve koje se koriste za uklanjanje mrtve kože.

Vodič korak-po-korak za piling tijela

Kao i s bilo kojim novim proizvodom, važno je tačno slijediti uputstva proizvoda onako kako su navedene. Uglavnom, evo detaljnog opisa fizičkog i hemijskog pilinga tijela.

Počnite s čistom kožom. Nanesite proizvod prema uputama, nježno trljajući proizvod u kožu kružnim pokretima. Usredotočite se na grublje dijelove kao što su lakat, koljena i tabani stopala.

Razmislite o alatima kao što su četke za leđa za teže dostupna područja. Pažljivo isperite tijelo.

Njega nakon pilinga

Njega nakon pilinga jednako je važna kao i sam piling. Budući da ste upravo uklonili sloj kože, trebate tretirati ovaj svježi novi sloj s dodatnom pažnjom.

Nakon pilinga, uvijek je najbolje nanijeti nježni hidratantni losion na kožu, jer to pomaže u njegovanju kože i sprječava da koža postane suha ili upaljena. Budući da piling proizvodi mogu ostaviti kožu osjetljivom na sunce, obavezno nanesite zaštitu od sunca kako biste zaštitili kožu od osjetljivosti na sunce.

Prije nanošenja proizvoda nakon pilinga, također je važno pročitati naljepnice proizvoda. Izbjegavajte korištenje drugih agresivnih aktivnih sastojaka, poput retinoida ili benzoil peroksida, jer to može iritirati kožu, učiniti je crvenom i suhom.

Također, obratite pažnju na to kako vaša koža reaguje nakon pilinga i prilagodite se sljedeći put ako primijetite bilo kakvu iritaciju, sugerira Dr. Rokhsar. Crvenilo, iritacija i osjetljivost mogu se pojaviti nakon pilinga, pogotovo ako je piling izvršen agresivno.

Ako primijetite ove simptome, pokušajte prilagoditi učestalost i jačinu proizvoda koje koristite. Ako iritacija i dalje postoji, dogovorite sastanak s dermatologom kako biste odredili najbolje postupanje.

Koliko često trebate raditi piling?

Određivanje koliko često trebate raditi piling tijela uglavnom zavisi o vašem tipu kože i tome kako reaguje nakon pilinga. Kao opće pravilo preporučuje se piling tijela dva do tri puta sedmično za većinu tipova kože. Međutim, prilagodite učestalost prema svojim individualnim potrebama, kao i snazi proizvoda.

Također trebate pratiti kako vaša koža reaguje na piling. Nakon pilinga, ako vaša koža crveni, postane suha, peče, osjeća se osjetljivo ili ima osjetljivost, to može biti znak da je vaša kožna barijera narušena i da ste pretjerali. Ako ste novi u pilingu tijela ili isprobavate novi proizvod, počnite polako i budite nježni da vidite kako vaša koža reaguje.

Budući da piling lako može izazvati iritaciju, također je važno pažljivo pročitati naljepnice proizvoda prije početka pilinga. Uvijek slijedite upute proizvoda, izbjegavajte kombinovanje više pilinga i osigurajte da su korišteni alati čisti kako bi se spriječio rast bakterija.

ljepotaizdravlje.ba

iStock/Getty Images