Kako oblikovati kovrdžavu kosu poput Charli XCX
Otkrijte tajne za postizanje savršenih kovrča Charli XCX uz savjete o njezi kose, stylingu i trikovima za prirodne, bujne kovrdže Od izlaska njeno...
Opadanje kose je sasvim prirodan proces koji je uvijek prisutan jer predstavlja dio ciklusa rasta kose.U prosjeku svakog dana izgubimo stotinak dlaka.
Mnogobrojni su razlozi zbog kojeg dolazi do opadanja kosa, a neki od njih su:
Frontalna fibrozirajuća alopecija u sklopu FPHL (ženski sindrom gubitka kose) je najznačajniji uzročnik gubitka kose kod žena. U pitanju je sindrom koji napreduje sporo, a indikacija je prorijeđena kosa te tjeme glave koje postaje sve vidljivije. Androgena alopecija kod žena se najčešće javlja u menopauzi. Neki podaci pokazuju da samo u Americi FPHL pogađa oko 30 miliona žena.
Telofen effluvium koji, za razliku od FPHL-a, uzrokuje dramatično ispadanje kose u kratkom vremenskom periodu. Javlja se najčešće poslije pretrpljenog velikog emotivnog stresa ali može i nakon operativni zahvata. S pozitivne strane telogen effluvium predstavlja privremeno stanje pa nakon što se organizam vrati u red tako i on nestaje.
Ovo je autoimuni poremećaj koji često dovodi do nepredvidivog gubitka kose. Opadanje kose može biti u manjim ili većim količinama. Ovaj poremećaj može zahvatiti i druge dijelove tijela, a do danas nije utvrđeno šta ga tačno pokreće. Za najčešće uzročnike uzimaju se stres, kozmetički preparati, teški metali i sl.
U pitanju je forma mehaničke, traumatske alopecije. Trauma je obično blaga, ali dugotrajna. Najčešće određene frizure koje uključuju zatezanje, pletenje kose, tretiranje kose raznim hemikalijama i sl. mogu da izazovu oštećenje folikule dlake. Dobra stvar jeste da se stanje može popraviti ali ukoliko osoba nastavi da tretira pogrešno kosu onda to stanje može da postane trajno.
Sada kada znamo uzročnike gubitka kose, možemo da govorimo o savjetima kako da spriječimo opadanje kose.
Ukoliko su vaše posljedice od traction alopecije, morat ćete se odreći svoje frizure, povećati vrijeme između farbanja i, ukoliko koristite, onda razmisliti o odustajanju od blanša. Također, morate odabrati dobar šampon koji je nekomedogen i pogodan za osjetljivo tjeme kose. Pogledajte na pakovanju sastojke i potražite one s sastojcima poput ružine vodice i kamilice.
Sveukupno stanje organizma naravno da utječe i na kosu. Ključno je da pokušate, koliko god je moguće, da eliminišete stres. Jedna od preporuka je redovna fizička aktivnost.
Adekvatna ishrana također je bitna za stanje vaše kose. Prilagodite ishranu, dodajte i suplemente, poput vitamina D i cinka.
iStock/Getty Images Plus