![Zašto neformalna veza nije dobra?](https://www.ljepotaizdravlje.ba/wp-content/uploads/2025/01/GettyImages-1785378119-600x455.jpg)
Zašto neformalna veza nije dobra?
Veza bez obaveza. Ljetna, jesenja, proljetna ili zimska avantura. Već dugo ljudi koriste ove izraze kako bi opisali svoje neodređene odnose. Ali je...
Naša simpatija nas privlači i ako se stvari nastave ovim putem, možete osjetiti euforiju, čežnju, strast i uzbuđenje. Mislimo da smo otkrili posebnu osobu u našem životu. Našu srodnu dušu. Nekoliko godina kasnije, uzbuđenje će biti smanjeno i zamijenjeno sa toplinom, udobnošću i nježnošću. Osjećamo se fizički, mentalno i duhovno povezano sa našim partnerom. Dijelićemo snove i ciljeve i mi ćemo pokušati zajedno da ih postignemo.
Prema profesoru antropologije, Helen Fisher, postoje 3 faze zaljubljenosti: strast, privlačnost i vezivanje. Svaka faza može objasniti našu hemiju mozga – neurotransmiterima koji nas inspirišu i ohrabruju, kao i hormona koji prenose osjećanja kroz naše tijelo.
1. Strast
Kada smo u fazi strasti, želimo da zavedemo ili želimo da nas zavedu. Postoji element misterije i intenziteta koji čini stvari uzbudljivim. Strast je podstaknuta testosteronom kod muškaraca i estrogenom kod žena i to se razlikuje od ljubavi. I hormoni mogu da utiču da želimo potencijalnog partnera, ali ne i da se zaljubimo u njega na trajniji način.
2. Privlačnost
U drugoj fazi počnemo da razmišljamo o prisutnosti partnera. Naš puls se povećava, ne jede nam se i ne spava. Osjećamo više energije i uzbuđenja jer maštamo o raznim uobičajenim scenarijima. Sva osjećanja su uzrokovana dopaminom, norepinefrinom i serotoninom.
Dopamin: Zadužen ze motivaciju i ponašanje koje smo prikazali kada želimo da postignemo ili ispunimo svrhu. Dopamin objašnjava motivaciju da pokušamo da pobijedimo naše simpatije ili maštamo o njima.
Noradrenalin, je odgovoran za dodatni priliv energije i ubrzani puls, kao i gubitak apetita i želje za spavanjem.
Serotonin: Izaziva opsesivno razmišljanje. U italijanskoj studiji sprovedenoj na 60 ispitanika je zaključeno da su oni koji su nedavno bili u ljubavi i oni koji su patili od opsesivno-kompulzivnog poremećaja imali manje serotonina u krvi u odnosu na one učesnike koji nisu bili u ljubavi.
3. Povezivanje
Povezivanje, želja da se napravi trajan odnos sa našim najmilijima. Ovo je period u kome romantični parovi žele da žive zajedno ili imaju djecu. Poslije nekog vremena, dopamin je redukovan i zamjenjuje ga hormon oksitocin i vazopresin, koji stvara želju da se povežemo i njegujemo našeg partnera.
Oksitocin: hormon koji se oslobađa tokom seksualnog odnosa, porođaja i dojenja. Ali on ima i tamnu stranu jer je povezan sa ljubomorom, potrebom za pažnjom i zavisnosti od svog partnera.
Nauka nam može pomoći da razumijemo bolje proces zaljubljivanja. Evo nekoliko savjeta kako da uspješno prođete kroz sve faze zaljubljivanja:
1. Ne izjednačavajte strast i ljubav – dajte vremena da se razvije odnos prije nego što počnete da sanjate o zajedničkoj budućnosti.
2. Nastaviti akciju dopamina – idite na zajedničke časove, putovanja i radite nove i uzbudljive stvari sa svojim partnerom.
3. Nastaviti akciju oksitocina u kojoj ćete zaposliti više intimnosti. Grlite se i ljubite, čuvajte nade i snove i podržavajte svog partnera.
4. Ako ste ljubomorni i želite da kontrolišete ljude oko sebe, počnite da razvijate različite aktivnosti i prijateljstva koja će učiniti da se osjećate važnim i voljenim.
Izvor: Life content