Phubbing: Ignorisanje u doba pametnih telefona
Phubbing, ili ignorisanje u doba pametnih telefona, postaje sveprisutna pojava koja narušava međuljudske odnose i emocionalnu povezanost Kada je o...
Novac i finansijski problemi i službeno su najveći uzrok svađa u braku, a laži o novcu slobodno možemo zvati i svjedocima razvoda, tvrde bračni savjetnici. Čak 80 posto brakova završilo je razvodom zbog finansijskih nesuglasica, a iako je rijetkost naći supružnike koji imaju isti pogled na finansije, od toga je bitnije koliko su oni iskreni. Finansijska nevjera događa se kada parovi s kombiniranim finansijama lažu jedno drugom o novcu, a stručnjaci ističu kako je to sve veći problem u kriznim vremenima, piše Investopedia.
Načelno ne postoji ništa loše u štednji, osobito u razdoblju teške finansijske krize. Ipak, ušteda jednog partnera bez da druga strana za taj novac zna svojevrsna je prevara. Bilo da je riječ o ‘fondu za crne dane’ ili pak nekoj vrsti osiguranja u slučaju rastave braka, očita je namjera tajenje. Toga u ravnopravnom odnosu koji funkcionira ne može i ne smije biti, ističe kolumnistica i finansijska savjetnica Carolyn Hox. Ipak, kaže kako je sasvim normalno da muž ili žena stave sa strane neki sitan novac za šoping, čašćenje s prijateljima ili hobi, no odvajanje većih suma svakako je pokazatelj nepovjerenja i u partnera, i u brak.
Jedini lijek je otvoren razgovor
Partneri koji ne mogu razgovarati o potrebama najčešće postaju finansijski nevjerni. Temeljni razlog loše komunikacije je strah od supružnikova neodobravanja, a jedini protulijek je otvoreni razgovor i planiranje. Stručnjaci kažu kako je važno ne optuživati, već prikupiti činjenice i razgovarati o prioritetima i šta učiniti s njima. Svi računi moraju biti otvoreni objema stranama na uvid i raspravu. Pokušajte pronaći zajedničke ciljeve na kojima ćete oboje raditi. Ako ima puno duga, napravite plan za njegovu otplatu i plan za zaustavljanje iskakanja novih dugova.
LittleBee80/Getty Images