Phubbing: Ignorisanje u doba pametnih telefona
Phubbing, ili ignorisanje u doba pametnih telefona, postaje sveprisutna pojava koja narušava međuljudske odnose i emocionalnu povezanost Kada je o...
“Zaljubljenost utiče na naš mozak na isti način kao i droga”, kaže Ethlie Ann Vare, autorka knjige “Zavisnost od ljubavi: Seks, romantika i ostale opasne droge”. Ona objašnjava da faza omamljenosti može da ostavi i ozbiljne posledice po zdravlje.
Zaljubljena osoba često noćima ne spava, što je iscrpljuje, a preko dana mora da obavlja posao kao da je najsvježija i najodmornija.
Hellen Fisher, profesorica na Univerzitetu Rutgers, kaže da je to kao kada se čovjek sve vrijeme vozi u brzoj trci i uživa u tome, ne razmišljajući o posljedicama.
“Zaljubljenost mu daje energiju, osjeća da može da pomjeri planine, do zore vodi ljubav. I tako iz noći u noć, dok ne padne”, kaže Fisherova.
Problem je što nesanica smanjuje moć koncentracije, a zaljubljenost izaziva opsesivnu fokusiranost isključivo na partnera.
Hellen je na osnovu studije u kojoj je sa svojim timom skenirala mozak 75 zaljubljenih osoba, otkrila da oni nerijetko osjećaju bol u grudima, što je prouzrokovano pojačanom aktivnošću u dijelu korteksa povezanim sa osjećajem straha.
Većina ispitanika je imala i laganu nervozu u želucu sličnu onoj koja se ima prije ispita, intervjua za posao ili javnog nastupa.
IZVOR: NOVOSTI.RS