Četiri potvrđena razloga zašto je masturbacija važna za zdravlje žena
Masturbacija nudi brojne zdravstvene prednosti za žene, uključujući prevenciju infekcija, poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja i pomoć kod nesani...
Rasplamsani ratovi, crkvene reforme i zauvijek ukaljana reputacija – kako se pokazalo, seks ne vodi samo do djece. Kako je seks mijenjao svjetsku historiju?
Od oktobra 2017. niz skandala o uznemiravanju nemilosrdno je gutao glavne autoritete Hollywooda – od legendarnog producenta Harveya Weinsteina do omiljenog fotografa svijeta mode i britanske kraljevske obitelji Marija Testina. Bez pretjerivanja, pred nama je jedan od najvažnijih trenutaka u modernoj povijesti – kada jedna riječ uvrijeđene žene može radikalno promijeniti odnos snaga u globalnoj eliti show businessa i šire.
No, spomenuti skandali nisu jedini slučaj kada su ostvarene ili neostvarene seksualne želje izašle izvan spavaće sobe i rezultirale najnepredvidljivijim posljedicama za cijeli svijet. Govorimo vam do kojih je promjena u ljudskoj povijesti doveo seks.
Kada: 1. st. pr e.
Kleopatra je jedan od najpopularnijih antičkih likova, što ne čudi. Smatra se ne samo jednom od najljepših žena u povijesti, već i jednom od najseksipilnijih. Rješavati povijesne sporove uz pomoć golog tijela i ženskog šarma? Da, to je njezina stvar. Kažu da je bilo nemoguće pobjeći ili se sakriti od Kleopatrine čarolije. Već nekoliko minuta društvene interakcije s njom zauvijek je muškarce pretvorilo u njezine obožavatelje.
Sigurno je da je u tome ključnu ulogu odigrala i njena odjeća. Prema legendi, njena omiljena odjeća bile su prozirne egipatske haljine, koje su otkrivale sve čari kraljičine besprijekorne figure. Osim toga, Cleopatra je bila jedna od prvih koja je shvatila zadivljujuću moć mirisa.
Kada su obične žene antičkog svijeta u najboljem slučaju mirisale na znoj i zemlju, Cleopatra je mirisala na med i aromatična ulja. U ovom slučaju uopće ne čudi što njenom šarmu nisu odoljeli ni Julius Caesar ni Mark Antony.
Guy Julius Caesar obećao je tadašnjoj prognanoj kraljici oprostiti sve dugove Egipta, ali i vratiti je na prijestolje, pomirivši je s njezinim bratom, koji je u to vrijeme učinio sve da vlada sam. Kao rezultat toga, ljubav rimskog osvajača prema Cleopatri pretvorila se u osmomjesečni rat između Rimljana i Egipćana.
Veza Marka Antonija i Cleopatre završila je krvavim građanskim ratom i tragičnom smrću oboje ljubavnika. Kako bi konačno i nepovratno osvojila Marka Antonija, Cleopatra mu je uz zvuke frula stigla na pozlaćenom brodu s ljubičastim jedrima. Sama kraljica sjedila je na prijestolju gotovo gola, a oko nje su bili postavljeni mladići u liku erosa i nimfe sluškinje.
Kada: 16. stoljeće
Engleski kralj Henry VIII mijenjao je svoje ljubavnice kao rukavice, i ženio se šest puta. Bio je poznat po tvrdoj naravi i nepodnošljivom karakteru, pa mnogi nisu htjeli udati svoje kćeri za kralja. Ali to su bili predstavnici drugih zemalja, a u njegovoj rodnoj Engleskoj niko se nije usudio protivurječiti vladaru. Prva supruga Henrika VIII bila je Catherine of Aragon, udovica vladarevog starijeg brata Artura.
Par se vjenčao odmah nakon što je Henrik VIII stupio na prijesto. Njihova ljubav isprva nije poznavala granice, no ubrzo se sve promijenilo. Razlog hlađenja kraljevih osjećaja bile su Katarinine neuspješne trudnoće.
Henry je sanjao o nasljedniku, ali sva su djeca ili rođena mrtva ili su umrla u djetinjstvu. Jedino preživjelo dijete bila je djevojčica Mary, koja će kasnije postati kraljica Engleske. No, vratimo se priči o “ljubavi”. Unatoč činjenici da je kralj imao nasljednika, Henry nije mogao zamisliti da bi njegovom zemljom mogla vladati žena, pa se strastveno nadao da će dobiti sina.
Šest godina nakon rođenja kćeri, Henry prvi put susreće Anne Boleyn na prijemu u čast španjolskih veleposlanika. Zaboravljajući na svoju ženu i druge ljubavnice, kralj počinje tvrdoglavo tražiti pažnju nove priznate ljepotice Engleske, koja, po njegovom mišljenju, može roditi nasljednika.
Henry je sedam godina tražio Boleynovu naklonost, ali Anna je glatko odbijala predati se kralju, rekavši da se to neće dogoditi dok mu ne postane zakonita žena. Kao rezultat toga, Henry je odustao: odlučio se razvesti od Catherine zbog Anne Boleyn. I onda počinje ono najzanimljivije… Uostalom, u to doba Engleska je bila katolička zemlja, a kralj je dopuštenje za razvod mogao dobiti samo od samog pape. A njemu se, najblaže rečeno, nije žurilo.
Nažalost, Vatikan je očito podcijenio strast engleskog monarha. Henry VIII toliko je želio Anne da je započeo reformaciju Crkve kako bi olakšao proces razvoda. Uz pomoć svojih drugova u crkvi i parlamentu, donesen je niz akata koji su proglasili kraljevu nadmoć nad crkvom i praktički raskid s Rimom. Zapravo, kraljeva želja da oženi svoju voljenu dovela je do stvaranja Anglikanske crkve. Osim toga, zbog razvoda i svojevoljnog braka, Henry VIII je zauvijek ekskomuniciran iz Katoličke crkve.
Cijela ova priča s Boleynom završila je tragično. Optužena je za preljubu i pogubljena u Toweru u junu 1536. Razlog tako oštrog hlađenja kralja prema ženi zbog koje je promijenio način života cijele zemlje bilo je rođenje kćeri, a ne sina, kako se očekivalo, i druga neuspješna trudnoća.
Eamonn M. McCormack, Tristan Fewings/Getty Images Entertainment