U Narodnom pozorištu RS večeras pogledajte predstavu “Razvojni put Bore Šnajdera”, koja će biti odigrana na Velikoj sceni, sa početkom u 20 sati, a sutra (subota) pogledajte komad “Putujuće pozorište Šopalović”, koji se takođe izvodi na Velikoj sceni. Nagrađujemo dvije čitateljice/čitatelja sa po dvije ulaznice za večerašnju i predstavu u subotu.
“Razvojni put Bore Šnajdera”
Prošlo je skoro pola vijeka od postavljanja prve “scenske karakteristike u četiri stavke” o Bori Šnajderu. Otad su se desile mnoge značajne promjene u društvu i nameće se pitanje ko je naš Bora Šnajder ili ko bi to mogao biti danas?
“Odgovor na to pitanje, nažalost, nije teško dati jer je primjera i previše i teško bi mi bilo da izaberem samo jedan. Mogao bih prije reći da je riječ o pojavi koja je postala toliko uobičajena i rasprostranjena da se dotični više i ne kriju kao nekad, u strahu od javne kritike, nego se razmeću svojim neznanjem i ponosno mašu raznobojnim partijskim knjižicama”, kaže režiser predstave Dušan Petrović.
U ovom komadu igraju Aleksandar Stojković, Ljubiša Savanović, Željko Erkić, Goran Jokić, Vladimir Đorđević, Slađana Zrnić, Nikolina Jelisavac, Sandra Ljubojević i Goran Simić.
“Putujuće pozorište Šopalović”
Kao sve dobre drame, predstava “Putujuće pozorište Šopalović” počinje više nego jednostavno.
Kad glumce koji su za vrijeme Drugog svjetskog rata stigli u okupirano Užice građanke dočekaju protestima: “Baš ste mi našli vreme za pozorište!”, “Svaki dan hapšenja, racije, streljanja, a vi se ovde igrate pozorišta!”, “Jeste li videli vešala na Žitnoj pijaci?”, “Znate li vi da je rat?”, one na svoj način formulišu, na osnovu svog iskustva aktuelizuju i drastično zaoštravaju Helderlinovo pitanje: “Čemu pjesnici u oskudna vremena?”
“Članovi putujuće pozorišne družine, koju predvodi Vasilije Šopalović, nisu ni zvijezde Baljšog teatra, ni Burgteatra, a još manje su čitaoci Lesinga ili Artoa. Ali oni ipak znaju odgovor na Helderlinovo pitanje. I spremni su da i usred ratnih strahota odigraju svoju predstavu, kao što je Vijon neke svoje pjesme napisao bukvalno u sjenci vješala, očekujući da bude obješen, i kao što je Andre Šenije svoje ‘Jambove’ napisao bukvalno u sjenci giljotine, očekujući da bude giljotiniran”, kaže o ovom komadu njegov autor Ljubomir Simović.
Napomena: U nagradnoj igri mogu učestvovati članice i članovi našeFacebook stranice. Ukoliko to još niste postali, učinite to.