Poziv dizajnerima za prijavu na Alma Ras Industry Day #02
Nakon uspješne realizacije 1. Alma Ras Industry Day, kompanija Alma Ras i agencija The Content s ponosom nastavljaju zajednički rad na ovom značajn...
U intervjuu sa dr Samrom Islamović, specijalisticom stomatološke protetike, otkrivamo kako digitalizacija i samousavršavanje unapređuju praksu i zadovoljstvo pacijenata
Doktorica Samra je svoje dodiplomske i postdiplomske studije završila na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, gdje je stekla čvrste temelje za svoju karijeru. Nakon toga, odlučila je da se specijalizuje iz stomatološke protetike, čime je dodatno unaprijedila svoje vještine i znanje.
Ona ističe da je ljubav prema stomatologiji naslijedila od svoje majke, koja je jedna od pionirki stomatološke protetike u Bosni i Hercegovini. Njena strast za strukom nije samo rezultat formalnog obrazovanja, već i posvećenosti i kontinuiranog učenja.
„Mnogo učenja, gledanja i slušanja, kao i posvećenost, ponekad zahtijevaju odricanje od drugih stvari. No, zagrljaj zadovoljnog pacijenta na kraju tretmana vrijedi svakog trenutka mog odricanja”, naglašava Samra.
Vaš Dental studio Jeleč Islamović kontinuirano stremi najvišim standardima u radu, oslanjajući se na dugogodišnje iskustvo i primjenu savremenih tehnologija. Da li je zahtjevno raditi posao u kojem se ne prestajete usavršavati?
Samousavršavanje je stalan, svjestan i usmjeren napor da postanete bolja verzija sebe. To uključuje predanost razvijanju vještina, ponašanja, navika i širenju znanja. U suštini, to predstavlja napredak prema osobnom znanju kako biste ga mogli implementirati na pacijente, u mom slučaju. U bilo kojem poslu, a sad govorim konkretno o svom osobnom iskustvu, samousavršavanje mi pomaže izgraditi veće samopouzdanje za prihvatanje novih izazova i odgovornosti. Oprema i način rada se stalno mijenjaju, modernizuju, i koliko me tjera da se edukujem, toliko me čini vještijom za rješavanje težih problema kod pacijenata.
Posao u cijeloj medicini je vrlo zahtjevan, a samousavršavanje me dovodi do većeg zadovoljstva poslom i, što je još važnije, zadovoljstva mojih pacijenata. Kada se kontinuirano usavršavate, sigurniji ste u svoje sposobnosti i imate snažnije vještine rješavanja problema. Uspješno obavljen posao, sretan i nasmijan pacijent, daje mi saznanje da je svaka dodatna edukativna rečenica koju pročitam ili čujem našla mjesto gdje je mogu implementirati u praktičnom dijelu posla.
Koliko je digitalizacija uticala na stomatologiju i na koji način su nove tehnologije unaprijedile vašu praksu?
Digitalizacija u stomatologiji, u odnosu na tradicionalnu stomatologiju, ima niz prednosti. Veća je preciznost i tačnost, tretman traje kraće, pacijent ima više udobnosti, efikasniji je timski rad, i što je vrlo bitno, veća je i edukacija pacijenta. Tehnologija digitalne slike
i x-zraka napravila je revoluciju na području stomatologije, od dijagnostike do terapije.
Tehnologija računalno potpomognutog dizajna omogućila je savršen način za dizajniranje i izradu zuba. Na primjer, digitalno vođena tehnologija je savršena za ugradnju implantata, a izvrstan je alat i u ortodonciji kod izrade alignera za ispravljanje zuba. Međutim, digitalizacija bez znanja stomatologa ne znači ništa. Nauka, edukacija, pa digitalizacija – i možete onda očekivati dobar rezultat.
Koji su najpopularniji estetski zahvati koje vaši pacijenti traže?
Najpopularniji estetski zahvati koje pacijenti traže su izbjeljivanje zuba, izrada lumineer i veneer ljuspica, te bezmetalne krunice. U suštini, kada stomatolog napravi dobru pripremu, a kvalitetna tehnika izrade je primijenjena, dobijete zaista prelijepe i prirodne zube s intaktnom gingivom oko njih.
Koji su najveći izazovi u vašem poslu?
Svaki pacijent je izazov i morate mu se stoprocentno posvetiti. Slušati ga. Naći zajedničko rješenje najbolje po njega. Međutim, najveći izazov u mom poslu je restauracija bezubih čeljusti. Tu dolazi do izražaja sve ono što ste učili nakon fakulteta. Na specijalizaciji, subspecijalizaciji, stručnim kongresima diljem svijeta, te razmjenom iskustava s kolegama, kako u inostranstvu, tako i ovdje.
Stomatološka protetika je nauka, i ako vi napravite i najmanju grešku, npr. u mjerenju odnosa donje i gornje vilice, pacijent će imati dugoročne posljedice u vidu glavobolje, bolova čeljusnog zgloba, izgovaranja riječi i žvakanja. Zubi koji su napravljeni mogu izgledati savršeno, ali s nabrojanim posljedicama, oni su samo problem.
Protetika je u suštini kruna u stomatologiji, jer kada drugi specijalisti stomatologije odrade svoj dio, tada nastupa specijalista protetike koji daje završni estetsko-funkcionalni doprinos. Taj doprinos je u krajnjem slučaju i najviše vidljiv, te daje i najveći efekat.
Čemu težite i koje planove za sebe imate u narednom periodu?
Jedini plan koji u ovom trenutku imam nema nikakvog doticaja s mojim poslom, ali ima s privatnim životom. Nadam se posjeti Sjedinjenim Državama u maju naredne godine i prisustvovanju ceremoniji dodjele diplome mom sinu za završene dodiplomske studije.
Da niste doktorica stomatologije, šta biste željeli biti?
Da nisam doktorica stomatologije, kojim slučajem, bila bih vjerovatno pijanistica ili rock pjevačica.
Koji savjet biste dali našim čitateljicama kada je oralno zdravlje u pitanju?
Vjerujem da su danas čitateljice svjesne učinka održavanja oralnog zdravlja. Bolesti zuba nisu samo bolesni zubi, već i bolesni zglobovi, srce, koža i kosa koja opada. Preventivni i redovni pregledi kod stomatologa smatram da su danas, u 21. vijeku, sastavni dijelovi rasporeda upisanog u podsjetnik u rokovnicima i mobitelima.
Nije li među prvim stvarima što primijetite kod nekoga lijep i širok osmijeh? Prvo ginekolog i stomatolog, a poslije trepavice i nokti.
Aida Redžepagić