Ivan Milić oduševio Hrvatsku, da li on ide na Euroviziju?
Ivan Milić je potpuno oduševio Hrvatsku, sada se postavlja pitanje - da li on ide na Euroviziju? Vjerne fanove Eurovizije u maju očekuje još jedan...
Jeste li znali da prosječna žena u toku života iskoristi više od 12.000 higijenskih uložaka? Kroz otprilike četiri decenije svog života, ona provede 7 godina noseći higijenski uložak. No, kada se već toliko dugi vremenski period izlažemo ovom proizvodu, znate li njihov sastav i negativne efekte koje neprirodni ulošci kroz godine korištenja mogu imati na naše zdravlje?
Naučnici iz cijelog svijeta, objavili su brojna istraživanja i naučna djela na temu sastava neprirodnih higijenskih uložaka, a sve u nastojanjima da probude svijest žena o ovoj važnoj temi. Upravo to buđenje svijesti i jeste razlog zašto širom svijeta nastaju nove vrste higijenskih uložaka koju bira sve veći broj žena – prirodni ulošci. U klasičnim savremenim ulošcima, ili kako ih nazivaju – plastičnim ulošcima, nalaze se razni toksični materijali poput hlora iz izbjeljivača, umjetnih boja, parfema, te najštetnije od svega, industrijskih hemikalija naftnog porijekla koje se koriste u proizvodnji plastike, a koje povećavaju moć upijanja ovih uložaka na jako neprirodan i štetan način.
Sve ovo, cijelog života kroz jako propusnu kožu vaginalnog područja ulazi u organizam žena, najprije maternicu, a na kraju i krvotok, te izaziva mnoge poremećaje i bolesti kao što su alergijski osipi, hormonski poremećaji, neregularne menstruacije, neplodnost, vanmaterična trudnoća, te i rak grlića maternice od kojeg u BiH svake sedmice umru 3 žene.
Parfemi
Umjetni parfemi namijenjeni su suzbijanju neugodnog mirisa menstrualne krvi. Sastoje se od umjetnih boja, poliestera, ljepila, polietilena, polipropilena i propilen glikola, hemikalija koje su sve povezane sa poremećajima hormona, rakom, urođenim manama, suhoćom kože intimnog područja i neplodnošću. Ove jeftine hemijske komponente mogu izazvati ozbiljne probleme i komplikacije u reprodukciji, čak do stepena neplodnosti, zbog čega se trebamo zapitati da li vrijedi taj malo ljepši miris ovih higijenskih uložaka cijene koju mi plaćamo svojim zdravljem.
Umjetne boje
Brojni proizvođači koriste umjetne boje odobrene samo za proizvode koji se koriste s vanjske strane organizma i koji se ne bi smjeli koristiti na dijelovima tijela prekrivenim sluznicama, kao što je intimno područje koje je jako propusno zbog čega sve ove hemikalije završe u maternici i krvotoku. Ove boje poznati su uzroci alergijskih reakcija, iritacija i brojnih drugih zdravstvenih problema.
Plastični polimeri
Ova plastična hemikalija naftnog porijekla savremenim ulošcima daje hvaljenu visoku moć upijanja, pretvarajući tečnost u gel, odnosno dehidrirajući. Osim što u tom procesu dehidracije krvi ona dehidrira i našu kožu i dovodi do brojnih kožnih problema (sigurno ste osjetile osjećaj iritacije i pečenja na koži intimnog područja koji ona uzrokuje), ova kancerogena supstanca, kroz propusnu kožu vaginalnog područja, ulazi i u unutrašnjost organizma, te dugotrajnim korištenjem uzrokuje hormonske poremećaje, neregularne menstruacije, neplodnost, vanmaterične trudnoće, rak grlića maternice i dr. Definitivno možemo zaključiti da ta malo veća moć upijanja, koju polimeri donose, nije vrijedna ovog rizika.
Hlor iz izbjeljivača
Celuloza, kao osnovni materijal u sastavu uložaka, prolazi kroz postupak izbjeljivanja kako bi se eliminasalo prirodno žutilo i dobila potpuna bjelina, pri čemu se koriste jake hemikalije za izbjeljivanje. Ne moramo biti naučnici da bismo shvatili da ovim moćnim hemikalijama nije mjesto u blizini našeg genitalnog područja. Ovo je strašnije nego što mislite, jer je hlor iz izbjeljivača vrlo toksičan i može prouzrokovati reproduktivne, hormonalne i razvojne probleme, kao i oštetiti imunološki sistem. Da da, dokazano je da on narušava naš imunološki sistem. To našu vaginu čini ranjivijom na infekcije, a već smo saznali koliko opasne ove infekcije mogu biti, te da često ponavljanje i neadekvatno liječene infekcije čak mogu rezultirati rakom grlića maternice.
Pored nabrojanih, tu su i mnoge druge kancerogene hemikalije kao što su derivati i homolozi benzena, stiren, toluen, ksilen, aceton – nama svima dobro poznata hemikalija koja čak dokazano utiče na dužinu menstrualnog ciklusa, i mnoge druge. Zbog svega ovoga, mnogi doktori preporučuju da pažljivo biramo higijenske uloške koje koristimo, da izaberemo prirodne uloške, da ih često mijenjamo i da vodimo računa o higijeni intimnog područja.
Kako uvijek težimo da tijelu pružimo samo najbolje preporuka je da birate prirodne i zdrave uloške Lana brenda Afrodita+ koji su:
Pri kupovini Lana uložaka možete se odlučiti za jednu od dvije varijante:
Ulošci Lana, klasični higijenski ulošci bazirani na prirodnoj celulozi i Ulošci Lana Specijal koji su idealni za porodilje i žene sa osjetljivom kožom intimnog područja, u čijem sastavu se nalazi samo 100% organski pamuk – i ništa drugo!
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
PROMO