S biološkog aspekta: Idealan razmak između dvije trudnoće je tri do pet godina
Postoji milion razloga zašto imati što manji razmak između dva poroda. Neke žene pronađu partnere kasnije, u svojim četrdesetima, a žele više djece...
Strije su čest problem s kojom se susreće skoro svaka trudnica. U nastavku saznajte 10 najčešćih zabluda o strijama.
1. Nastanak strija se ne može spriječiti
Postoje razni načini kako da rizik za nastanak strija svedete na minimum. Najvažnije je naravno da vodite računa o ishrani, tačnije o količini i vrsti namirnica koje unosite. Na taj način ćete kilograme držati pod kontrolom, a koža će ostati zategnuta.
2. Samo trudnice mogu da imaju strije
Istina je da se kod mnogo trudnica, u većoj ili manjoj mjeri, javljaju strije, ali nije tačno da su one jedine kod kojih nastaju. Svako ko se naglo goji i mršavi, ima velike šanse da mu se pojave crvene brazde na koži. To se odnosi i na muškarce, djecu (uglavnom u pubertetu), ali i na žene koje nisu u drugom stanju.
3. U toku trudnoće strije se pojavljuju samo na stomaku
Iako se koža u toku trudnoće najviše rasteže u predjelu stomaka, nažalost to nije jedino mjesto na kojem se pojavljuju. Mogu se javiti i na grudima, zadnjici, butinama, bedrima, ali i rukama (tj. nadlakticama).
4. Kreme za strije pomažu i ukoliko ih koristim pri kraju trudnoće
Veoma je važno da preventivno koristite kreme, losione ili meleme, svakodnevno, već na početku trudnoće, kako bi koža ostala meka i elastična. Kako bi postigli najbolje rezultate u sprečavnju nastanka strija, pored krema, masirajte kožu četkom ili rukavicom, kako bi pojačali cirkulaciju, i konzumirajte namirnice bogate vitaminima E i C, i cinkom.
5. Strije će nestati kada smršam
U nekim slučajevima strije zaista izblijede kada smršate, ali ipak kada se jednom pojave, postoje velike šanse da se ponovo pojave, jer koža koja se rasteže teško se ponovo vraća u prvobitno stanje. Najefikasniji su agresivniji tretmani (pilinzi AHA kiselinama, laser), mada se oni ne preporučuju trudnicama.
6. Strije se ne primijećuju kod žena s tamnijim tenom
Ovi ožiljci na koži su vidljivi bez obzira na to da li imate svijetliji ili tamniji ten. Istina je da su manje očigledni ukoliko imate tamniju kožu, ali to ne znači da ukoliko se sunčate strije će biti manje vidljive, štaviše biće još izražejnije, naročito ukoliko su bijele.
7. Strije mogu nestati i ako koristim kreme povremeno
Ovo naravno nije tačno, jer da biste se riješili strija veoma je važno da budete veoma disciplinovani i odgovorni, naročito ako koristite kreme koje mažete kod kuće. Mnogi losioni i kreme mogu da redukuju brazde na koži, ali je važno da ih svakodnevno nanosite na kritična mjesta dva puta dnevno.
8. Tinejdžeri i mala djeca ne mogu da dobiju strije
Veoma je česta pojava da se kod tinejdžera i mlađe djece pojavljuju strije i to uglavnom jer dijete naglo raste. Srećom, s obzirom na to da je njihovo tijelo još uvijek u razvoju, strije se brže mogu izliječiti, pa tako dječje strije blijede brže nego kod odraslih.
9. Strije se ne mogu privremeno sakriti
Postoje puderi ili preparati za samopotamnjivanje koji mogu da sakriju sve promjene na koži. Međutim, to naravno ne znači da ste ih se riješili zauvijek. Imajte na umu da je to samo privremeno rješenje koje može da posluži ukoliko recimo nosite garderobu koja ne sakriva kritična mjesta.
10. Samo se plastičnom hirurgijom mogu u potpunosti ukloniti strije
Postoji mnogo tretmana, osim plastične hirurgije, koji mogu da u potpunosti uklone strije. Piling raznim hemikalijama, laserska, svjetlosna terapija, neke su od opcija, a kod nekih osoba dovoljna je i redovna upotreba krema da se u potpunosti riješe brazda na koži. Tokom trudnoće izbjegavajte ove tretmane, u ovom periodu dozvoljene su isključivo prirodne kreme, losioni i melemi.
Izvor: bebac.com