S biološkog aspekta: Idealan razmak između dvije trudnoće je tri do pet godina
Postoji milion razloga zašto imati što manji razmak između dva poroda. Neke žene pronađu partnere kasnije, u svojim četrdesetima, a žele više djece...
Na blagosloveno stanje se oduvijek gledalo kao na vrijeme u kojem više ne morate da vodite računa o tome da budete mršavi po svaku cijenu i kada slobodno možete da uživate i u “zabranjenoj” hrani. No, sve je više žena koje nastavljaju da drže dijetu i tokom trudnoće, želeći da olakšaju sebi proces “dotjerivanja” figure nakon porođaja.
Problemi koji prate povećanje tjelesne težine svima su dobro poznati – počevši od pojave strija, pa do visokog krvnog pritiska. Međutim, držanje dijete tokom trudnoće izuzetno je opasno.
Ono može da ugrozi vaše zdravlje, da dovede do povećane potrebe za vitaminima i da vam oteža sam porođaj, a što je najgore, time bebu izlažete riziku da kasnije tokom života oboli od bolesti opasnih po život.
Istraživanja su pokazala da se bebe majki koje su držale dijetu tokom trudnoće manje razvijene, podložnije bolestima, i da imaju veću šansu da tokom života obole od gojaznosti, dijabetesa ili bolesti srca.
Dijeta tokom trudnoće ugrožava i zdravlje same trudnice. Suočićete se sa deficitom određenih vitamina jer vaš organizam neće moći da podmiri i vaše i bebine potrebe.
Ako ste držali dijetu prije trudnoće, može da se desi da su zalihe gvožđa u vašem organizmu isuviše male, čime se uvećavaju šanse da postanete anemični. A ukoliko je majka anemična, povećava se rizik da se i beba rodi sa manjom tjelesnom težinom, kao i da sama kasnije postane malokrvna.
Nezadovoljavanje nutritivnih potreba organizma dovešće do pojave umora, a to će se odraziti i na vašu sposobnost da vježbate – što će otežati sam porođaj.
Ako smanjite i unos mliječnih proizvoda, nećete imati dovoljno kalcijuma. Time se povećava rizik da ćete kasnije tokom života oboljeti od osteoporoze.
Dakle, šta bi trebalo da jedete tokom trudnoće?
Stručnjaci savjetuju da se pridržavate plana ishrane koji vam omogućava unos preporučenih 2.000 kalorija dnevno – s tim što u posljednjem trimestru treba da dodate još 200 kalorija kojih na primjer ima u dva parčeta tost-hljeba premazanog margarinom.
Hrana koju konzumirate treba da bude zdrava, izbalansirana i bogata hranljivim materijama – pod tim se podrazumijeva: najmanje pet porcija voća i povrća, proteini (meso, riba, pasulj, mahunarke, jaja), ugljeni hidrati (crni hljeb, pasta, pirinač) i pola litre mlijeka ili nekog drugog mliječnog proizvoda. Ovakav “plan” ishrane svakako ostavlja mjesta za neku poslasticu i definitivno NE znači da treba da gladujete.
Svaka dijeta poslije porođaja treba da sačeka da prestanete da dojite bebu – u tom periodu biće vam potrebno dodatnih 500 kalorija da biste imali snage i dovoljnu količinu mlijeka.
Priznajemo da vam neće biti lako da mirno gledate kako se gojite. Ali, upamtite, gojite se sa razlogom! A koji je bolji razlog od zdravlja vaše bebe?
Ekstra kilogrami koje ćete “nabaciti” imaju i tu svrhu da vam obezbijede dovoljno snage za porođaj i period dojenja. Osim toga, veći dio kilograma koje “nabacite” tokom trudnoće čini voda, a ne masne naslage: trudnice se u prosjeku ugoje 12 kg, a tek trećinu te količne čine masne naslage.
Autor: Life Content