S biološkog aspekta: Idealan razmak između dvije trudnoće je tri do pet godina
Postoji milion razloga zašto imati što manji razmak između dva poroda. Neke žene pronađu partnere kasnije, u svojim četrdesetima, a žele više djece...
Živimo u svijetu u kojem su informacije o trudnoći, porođaju i odgoju svugdje. Koje je najbolje vrijeme za dijete, treba li dijete spavati u istom krevetu kao i roditelji, treba li beba puzati? Na ta i još mnoga druga pitanja napisano je bezbroj odgovora, stručne literature, savjeta. No što je s informacijama o porođaju koje nisu baš toliko dostupne, a jednako su važne za buduće mame?
Što se događa tokom porođaja, što je dopušteno, a što nije, kako će vam se tijelo ponašati nakon porođaja? Evo nekoliko važnih informacija.
Vjerovatno vam neće dati da jedete
Većina bolnica, privatnih i državnih, ali i primalja koje porađaju kod kuće, savjetovaće vam da ne jedete. Ruku na srce, dok imate trudove, nećete baš ni imati aperita, no ako vam trudovi, bar oni lagani, traju neko vrijeme, takođe je preporučljivo suzdržavati se hrane. Naime, ako tokom porođaja dođe do carskog reza, dobro bi bilo da ste natašte.
Prirodan porođaj ima različita značenja kod različitih ljudi
Svakako prije porođaja dogovorite i recite što za vas znači prirodan porođaj. Porođaj bez ikakvih intervencija? Porođaj s minimalno intervencija? Mogućnost da hodate, jedete, pijete dok ste u trudovima? Imajte plan, no morate znati da se i planovi ponekad moraju prilagoditi i mijenjati.
Medikamenti protiv bolova nisu garancija
Ne paničarite ako epiduralna nije ono što ste mislili. Naime, epiduralna ne mora kod svih djelovati jednako, pa se tako zna dogoditi da na jednoj strani ne osjećate bol, dok na drugoj strani tijela osjećate bol.
“Zbog različite anatomije svake žene, prethodnih operacija ili infekcije, ublaživači bola ne trebaju kod svih djelovati jednako”, kaže dr. Eva Pressman sa Univerzitetskog medicinskog centra Rochester.
Mnogo ljudi će gledati što se tamo dole događa
To, naravno, zavisi o mjestu na kojem rađate. Zavisno o tome jeste li se odlučili za porođaj u privatnoj ili državnoj klinici te zavisno o dužini porođaja, moglo bi vas pregledati više osoba.
Tokom porođaja može vam pobjeći velika nužda
Vjerovatno će vam doktori tokom porođaja govoriti da morate tiskati kao da ‘kakate’, a možda vam se upravo to i može dogoditi. Ništa strašno ni sramotno. Dio je prirodnog procesa. Neki ljekari čak kažu da ako to obavite tokom porođaja, znak je da dobro tiskate.
Osjećaćete se kao da učestvujete u maratonu
Neki ljekari smatraju da žene naprosto treba pripremiti na to da će biti teško. Tokom zadnjih nedjelja žene inače malo spavaju, zatim slijedi porođaj koji je veliki fizički napor i stoga nije čudno da ćete nakon toga osjećati kao da ste istrčali maraton.
Shvatićete da ste snažniji nego što ste mislili
Nakon porođaja žene osjećaju kao da mogu učiniti bilo što. Njihovi, pak, muževi znaju komentarisati kako su im supruge izgledale najsnažnije i prekrasno u trenutku porođaja. Porođaj je izrazito zahtjevan pa će žene nakon toga puno bolje shvatiti koliko su jake i sposobne.
Dojenje može boljeti
Neke žene već u startu uspiju s dojenjem, druge se muče, imaju ragade, mastitis i dojenje im se ne čini ni približno lijepo kao što su zamišljale. Žene treba pripremiti na sve scenarije i pomoći im da savladaju tehnike i uspiju u nečem tako lijepom i povezujućem.
Porođaj je onaj lagani dio
Iako je za mnoge žene porođaj izrazito težak, mnogo žena složiće se da je porođaj ipak bio lakši dio. Posao koji vas tek očekuje, hranjenje, previjanje, neprospavane noći, grčevi, pravi su izazov.
Izvor: tportal.hr