Istraživanje: 24.000 beba godišnje rodi se s hepatitisom

by | 28 Jula, 2014

Svjetski dan borbe protiv hepatitisa, bolesti jetre, obilježava se danas 28. jula, s ciljem da se podstakne preventiva, omogući edukacija i bolje razumijevanje virusnog hepatitisa kao problema svjetskog zdravstva.

pregnant-mothers-490x326

Procijenjuje se da oko tri posto svjetske populacije danas boluje od hepatitisa C. Kod oko 80 posto inficiranih vremenom se razvije hronično oštećenje jetre.

Hepatitis B, najopasniji oblik hepatitisa, može se spriječiti vakcinacijom, a postoji terapija i za hepatitis C.

Hepatitis znači “upala jetre” i najčešćeje uzrokovan infekcijom jednog od pet glavnih virusa koji se nazivaju po tipovima A, B, C, D i E.

Godišnje se oko 24.000 djece rađa s hepatitisom, bilo da je majka imala infekciju, ili je dobila prvi put tokom trudnoće. Bez liječenja, 10 do 20 posto od tih beba dobije virus, obično tokom porođaja. Rizik je najveći kada žena dobije hepatitis B u trećem trimestru trudnoće ili ako ima posebno visok nivo virusnih partikula u svom tijelu. Većina zaraženih beba – preko 90 posto – postane hronični nositelj koji se suočava s visokim rizikom od ozbiljnih bolesti jetre, baš kao odrasli.

Preporuka je da se sve trudnice testiraju na hepatitis B (ovo je jedna od obaveznih analiza koje se obavljaju obično pred sam porođaj).

Rizik od prenosa hepatitisa C na dijete za vrijeme trudnoće zavisi od količine virusa u krvotoku. Generalno, rizik je oko pet do deset posto, ali se povećava kod osoba inficiranih i HIV-om, kod kojih se rizik povećava do 12 procenata. Žene s hepatitisom C koje su u drugom stanju ili planiraju trudnoću treba da razgovaraju s ljekarom o rizicima.

Izvor: bebac.com