S biološkog aspekta: Idealan razmak između dvije trudnoće je tri do pet godina
Postoji milion razloga zašto imati što manji razmak između dva poroda. Neke žene pronađu partnere kasnije, u svojim četrdesetima, a žele više djece...
Ponekad stvari krenu loše u trudnoći i žena može doživjeti vanmateričnu trudnoću. To se dešava kada se oplođena jajna ćelija implantira izvan materice, najčešće u jajovod. Postoji još manja šansa da se implantira oko jajnika ili grlića materice, iako je to vrlo rijetko.
Vanmaterična trudnoća obično se javlja jednom na svakih 100 trudnoća. Vaš rizik može biti povećan ako ste imali neke infekcije koje su mogle da oštete jajovod. Žene koje su imale prethodne vanmaterične trudnoće imaju veće šanse da se ponovi ovakva trudnoća od onih koje nisu.
Vanmaterična trudnoća
Primarni znaci vanmaterične trudnoće su: vaginalno krvarenje, bol u stomaku i mučnina. S obzirom na to da neki od ovih simptoma imitiraju simptome klasične trudnoće, nekada je vanmateričnu trudnoću teško dijagnostifikovati.
Postavljanje dijagnoze – Najbolji način da se utvrdi vanmaterična trudnoća je mjerenje rasta nivoa Beta HCG u krvi. To je hormon koji se proizvodi u toku trudnoće i duplira se otprilike na svaka dva dana. Kada se HCG nedovoljno povećava, može se sumnjati na vanmateričnu trudnoću. Ultrazvuk takođe, može pomoći kod dijagnoze vanmaterične trudnoće. Kada dobijete dijagnozu vanmaterične trudnoće, ljekar će htjeti da hitno izvrši hirušku intervenciju prije nego što ona napravi preveliku štetu na vašim reproduktivnim organima. Bitno je pravovremeno reagovati, kako ne biste ugrozili plodnost u budućnosti.
Molarna trudnoća
Druga komplikacija koje se može dogoditi je upropašćena jajna ćelija ili molarna trudnoća. Molarna trudnoća nastaje kada postoji oplođena jajna ćelija, ali je rast embriona usporen ili se ne razvija embrion uopšte. Veličina i starost embriona, u ovom slučaju, ne poklapaju se sa vremenom začeća i zaostaju. Jajna ćelija se neće često ni razviti u embrion ili će se razvijati s abnormalnostima tako da ne može da opstane. Učestalost molarne trudnoće je jedna na svakih 1.000 trudnoća. Najčešći ishod ovakve trudnoće je spontani pobačaj. Nekada se događa spontani pobačaj dok ljekari još ne stignu da odreaguju, u protivnom ovakva trudnoća zahtijeva hiruški postupak za uklanjanje abnormalnog tkiva. Bez obzira na prethodnu trudnoću s nekom od ovih komplikacija, žene mogu ostvariti normalnu trudnoću u budućnosti. Iako je teško ne brinuti o potencijalnim komplikacijama u budućnosti, jako je bitno usvojiti zdrav stav. Što više opuštanja i uživanja, godiće i vama i vašoj budućoj bebi. Ukoliko primijetite bilo kakve promjene, uključujući jake bolove i neprestano krvarenje, po pozitivnom testu, obavezno se javite ljekaru.
Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock