S biološkog aspekta: Idealan razmak između dvije trudnoće je tri do pet godina
Postoji milion razloga zašto imati što manji razmak između dva poroda. Neke žene pronađu partnere kasnije, u svojim četrdesetima, a žele više djece...
Vi se osjećate loše, dok vaša prijateljica u trudnoći nikada nije izgledala bolje? Evo zašto je to tako…
Muči vas… jutarnja mučnina
Krivi su hormoni. Povišeni nivo hormona, naročito ako se radi o blizanačkoj trudnoći, izazvaće snažan osjećaj mučnine, a stalan umor pogoršaće simptome.
Šta možete da preduzmete?
Iako ne postoji magično sredstvo protiv mučnine, u većini slučajeva, ona nestaje između trećeg i četvrtog mjeseca trudnoće. U međuvremenu, pokušajte da ublažite simptome tako što ćete jesti češće, a manje. Takođe, uzimajte dovoljno tečnosti, naročito ako je gubite zbog povraćanja.
Muči vas… pojačana maljavost
Opet ti hormoni trudnoće! Oni ubrzavaju cirkulaciju i metabolizam, pa se pojačava ishranjivanje i rast dlaka, čak i na neočekivanim mjestima.
Šta možete da preduzmete?
Čupkajte ih pincetom, uklanjajte voskom ili brijačem, ali nemojte da koristite depilacione kreme, niti sredstva za izbijeljivanje. Tokom trudnoće, osjetljivost kože se povećava, pa biste mogli da uzrokujete iritaciju i druge naglašene reakcije.
Muče vas… otečeni zglobovi i stopala
Višak tečnosti koji se zadržava u organizmu tokom trudnoće omekšava tkiva da bi se obezbijedio prostor za bebu koja raste. Ova pojava takođe omogućava pripremu karličnih zglobova i tkiva za širenje i otvaranje tokom porođaja. Edemi su izraženiji kod žena koje nose blizance, ili trojke, zbog velike količine ekstra tečnosti u organizmu, kao i trudnica koje imaju veliki višak tjelesne težine, jer to usporava cirkulaciju. No, iznenadno oticanje lica i šaka treba provijerite kod ljekara, jer to mogu da budu znaci preeklampsije.
Šta možete da preduzmete?
Uspostavite ravnotežu između fizičkih aktivnosti i odmora i tako podstaknite cirkulaciju. Fizička aktivnost sprečava zadržavanje tečnosti u tkivima, dok ležanje i podizanje nogu na jastuk omogućava pravino snabdevanje srca krvlju. I, pijte dosta tečnosti. Ako vaše tijelo “osijeti” da ne dobija dovoljno vode, ono će je zadržavati, tako da je unos optimalne količine tečnosti način da se oslobodite edema.
Muče vas… akne kao u pubertetu
Baš kao i u pubertetu, akne se pojavljuju (u velikom broju!) kao posljedica pojačanog lučenja lojnih žljezda, uzrokovanog hormonalnim promjenama.
Šta možete da preduzmete?
Pijte dosta vode da biste iz organizma izbacili toksine i jedite mnogo voća i povrća. Na neki ironičan način, pojedine žene primećuju da njihova koža nikada nije bila čistija, nego što je u trudnoći, jer poklanjaju mnogo veću pažnju pravilnoj ishrani nego u periodu pre trudnoće.
Muči vas… konstipacija
Izvinjavamo se, ali opet ti hormoni! U ovom slučaju, njihovo dejstvo se odnosi na usporavanje procesa varenja. Osim toga, materica, koja se progresivno uvećava, vrši pritisak na debelo crijevo i narušava njegovu normalnu aktivnost.
Šta možete da preduzmete?
Regulišite probavu prije nego što se pojave hemoroidi. U tome će vam pomoći veći unos biljnih vlakana, voća i povrća, kao i uzimanje dosta tečnosti. Takođe, fizička aktivnost djeluje stimulativno i na rad probavnog trakta. Bavite se nekom umjerenom aktivnošću, kao što su plivanje ili duge šetnje.
Muči vas… gorušica
Paa… hormoni. Ponovo! Oni opuštaju želudačnu valvu (mišićni “poklopac” na ulazu u ovaj organ), zbog čega se ona ne zatvara potpuno i omogućava izlivanje manje količine želudačne kiseline u jednjak. Zbog toga se i javlja gorući osjećaj u grlu i grudima.
Šta možete da preduzmete?
Jedite manje, ali češće i tako nećete opteretiti želudac. Takođe, izbacite iz ishrane namirnice koje mogu da izazovu gorušicu – to su najčešće masna, kalorična i začinjena hrana. Osim toga, pokušajte da spavate na neznatno podignutom uzglavlju (jastuku), jer ćete tako smanjiti pritisak na želudac.
Muči vas… izgled i veličina stomaka
Veličina stomaka i način na koji nosite bebu u najvećoj mjeri zavise od genetike. Način na koji nosite bebu zavisi od mnogo stvari – između ostalih, od vaše visine, građe, kilograma, od veličine bebe i njenog pozicioniranja u materici.
Šta možete da preduzmete?
Jednostavno, ignorišite sve komentare porodice i prijatelja, a najviše njihove “ekspertske” procijene o tome da li ste (pre)veliki, ili (pre)mali za mjesec trudnoće u kojem ste. Veličina stomaka ne određuje veličinu bebe.
Autor: Life Content