S biološkog aspekta: Idealan razmak između dvije trudnoće je tri do pet godina
Postoji milion razloga zašto imati što manji razmak između dva poroda. Neke žene pronađu partnere kasnije, u svojim četrdesetima, a žele više djece...
Trudnice nemaju problem s pamćenjem, kako se do sada vjerovalo, tvrdi američki neurolog dr Alen Šnajder. Buduće majke su prva tri mjeseca trudnoće rasejane do te mjere da mogu da zaborave i najjednostavnije stvari, kao što su ključevi od kuće ili automobila. Međutim, kako trudnoća odmiče, one postaju sve inteligentnije, jer hipokampus, dio mozga povezan s memorijom i shvatanjem, dobija nove “neuronske konekcije”, objašnjava ovaj stručnjak.
Istovremeno, drugo stanje im omogućava veću vizuelnu sposobnost, koja je kasnije korisna za opažanje mogućih opasnosti za dijete, a rođenjem prve bebe postaju otpornije na stres. Ovo se sve događa zahvaljujući hormonu oksitocinu, zaduženom za stimulisanje rađanja i proizvodnju mlijeka, koji ujedno djeluje i kao antidepresiv.
Osim toga, trudnice koje imaju mučninu rađaju inteligentniju djecu, ustanovili su stručnjaci iz dječje bolnice u Torontu.
“Što je mučnina intenzivnija, to je dijete inteligentnije. Ta pojava indirektno ukazuje na brzi razvoj moždanih struktura”, tvrdi vodeći pedijatar i rukovodilac istraživanja dr Gideon Koren.
Zaključak je izveden na osnovu analize 121 trudnice, koje su odvojene u tri grupe. U prvoj su bile žene koje nisu imale nagon za povraćanjem, u drugoj su osjećale blažu mučninu, ali nisu im bili potrebni lijekovi za ublažavanje, dok su treću činile bremenite dame sa vrlo jakim simptomima.
Ispostavilo se da su djeca majki s mučninom pokazala bolje rezultate na testu inteligencije, koji je obavljen između njihove treće i sedme godine. Osim toga je ustanovljeno i da su zdraviji, kao i da rjeđe imaju urođene srčane probleme i bolesti krvnih sudova.
Izvor: novosti.rs