10 zlatnih pravila za zaštitu bebe od sunca

by | 16 Maja, 2013

Ljeto je na vratima, pa je neophodno da svog mališana zaštite od dejstva sunčevih zraka. Mada sunce ima i blagotvorno dejstvo, jer podstiče produkciju D vitamina u organizmu, treba se čuvati negativnog uticaja UVA i UVB zračenja na kožu i oči, koje je opasno po sve a naročito po djecu.

Da biste bezbedno proveli ljeto, preduzmite sve neophodne mjere zaštite, naročito vodeći računa o sljedećem:

1. Djecu mlađu od tri godine ne bi trebalo izlagati direktnim sunčevim zracima. Međutim, pošto je mališane teško zadržati u hladovini, vodite računa da ih mažete zaštitnom kremom sa oznakom “total block”.

2. Djeca ne smeju da borave na suncu u periodu od 11 do 16 sati. Prije i posle tog vremena treba preduzeti odgovarajuće mjere zaštite.

3. Ne treba zaboraviti da tijelo počinje da proizvodi vitamin D nakon 10 minuta boravka na suncu (ne direktnom!). Ovaj vitamin podstiče apsorpciju kalcijuma što je dobro za jačanje kostiju i zuba.

4. Dijete ne smije da izlazi na sunce bez zaštite za glavu. Poželjno je da kapa ima dugačak šilt koji će zaštititi djetetove oči od jake sunčeve svjetlosti. Na sebi treba da nosi tanku odjeću svijetlih boja (tamne boje privlače toplotu!).

5. Kožu djeteta namažite specijalnom kremom sa visokim faktorom zaštite (SPF 30 i veći). Što je dijete mlađe, faktor zaštite treba da je viši.

6. Namažite dijete najmanje sat vremena prije nego što ćete izaći na sunce. Tako ćete biti sigurni da je koža upila preparat i da je zaštićena.

7. Djecu mlađu od tri godine treba mazati svakih sat vremena, a stariju djecu na svaka dva sata boravka na otvorenom.

8. Zabluda je da kožu djeteta koje boravi u hladovini ne treba mazati! Čak i kada je oblačno, 80 posto UV zraka dopire do kože djeteta.

9. Nikada nemojte koristiti proizvode koji sadrže parfem ili alkohol. Primjena ovakvih proizvoda na suncu izazvaće alergijsku reakciju kod većine male djece.

10. Dok dijete boravi na suncu, dajte mu da pije vode svako pola sata. Na taj način ćete spriječiti dehidrataciju, koja je inače veoma opasna.

Autor: Life Content