Dojena beba nije žedna – ne trebaju joj ni voda, ni čaj!

by | 1 Marta, 2014

Često se mamama savjetuje da bebama između podoja daju čaj, kako ne bi bile žedne, ili kako bi im se smirili grčevi. Zašto to nije preporučljivo?

dojena-beba-490x275

Majčino mlijeko je dovoljno

Bebi do šest mjeseci starosti potrebno je i dovoljno samo majčino mlijeko jer njen sistem za varenje nije spreman da primi nikakvu dodatnu hranu (iako to ponekad zaboravljamo, čaj jeste upravo to – dodatna hrana) i davanje čaja, čak i u malim količinama, može stvoriti probleme i bebi i mami.

Čaj (ili voda) puni bebin želudac, pa ona postaje manje zainteresovana za dojenje, a onda ne dobija dovoljno potrebnih hranljivih sastojaka i zbog toga može slabije da napreduje. Kod majke se povećava vjerovatnoća prepunjenosti dojki, jer beba koja pije čaj manje sisa. Osim toga, remeti se proizvodnja mlijeka po načelu ponude i potražnje.

Proizvodnja mlijeka zavisi od toga koliko često, dugo i efikasno beba sisa. Dijete koje između podoja dobija čaj ili vodu imaće veće razmake između podoja, posisaće manje mlijeka i moguća je manja efikasnost sisanja. Sve to će uticati na smanjenje mamine proizvodnje mlijeka.

Dodatna tečnost zbunjuje bebu

Istraživanja pokazuju da davanje čaja u prvim danima nakon porođaja povećava nivo bilirubina u bebinoj krvi. On se najviše izlučuje mekonijem, a kolostrum ima laksativni učinak i, pomažući bebi da mekonij izbaci što prije, utiče na snižavanje nivoa bilirubina.

Čaj, kao i adaptirano mlijeko, može kod malih beba da izazove preosjetljivost ili alergiju. Ako se daje na bočicu, može voditi do tzv. konfuzije bradavice jer beba na sasvim drugačiji način sisa dojku nego cuclu i veliki broj onih, kojima je u prvim sedmicama ponuđena bočica, ima ozbiljnih problema s dojenjem.

Kada se beba rodi, njen sistem za varenje je nezreo, pa je majčino mlijeko savršena hrana za njega: sve drugo može da naruši bebin idealan razvoj. Majčino mlijeko pomaže sazrevanju sistema za varenje tako što oblaže crijeva zaštitnim filmom i ona postaju manje porozna, štiteći tako bebu od mogućih alergija. Čaj ili voda ispiraju taj zaštitni sloj i mogu da izazovu smetnje u varenju kod bebe ili da podstaknu razvoj alergija.

Priroda se za sve pobrinula

Isključivo dojenje, (što znači da beba ne prima osim majčinog mlijeka ništa, ni vodu, ni čaj, ni adaptirano mlijeko), jedan je od preduslova uspješnog dojenja. Ako je beba dojena na zahtjev, nema opasnosti da će biti žedna, pošto se priroda za to pobrinula na jednostavan način: sastav majčinog mlijeka mijenja se tokom svakog podoja, pa je na početku podoja mlijeko vodenastije i služi za gašenje žeđi, a na kraju je masnije i služi za utoljavanje gladi.

Upravo zbog tog prvog vodenastog mlijeka, bebi nije potrebna nikakva dodatna tečnost. Dovoljno je samo ponuditi bebi dojku svaki put kada je zatraži i možete biti sigurni da neće biti žedna. Ovo pravilo ne važi samo za bebe koje imaju povišenu tjelesnu temperaturu, ali tada će vam ljekar dati savjet kako da dojite i pojite svoju bebu.

Autor: Life Content