Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Ukoliko imate problema s dojenjem vašeg djeteta, prvo što trebate provjeriti je položaj u kojem bebu hranite.
Ono što je najbitinije pri držanju bebe je da vam izabrani položaj bude udoban i da se možete opustiti pri dojenju. U svim položajima je važno da ste opušteni, imate dobar oslonac za leđa, ruke, jer ako dojenje krene u napetom položaju, morate tako ostati npr. sljedećih 20 minuta pa će vam postajati sve teže i teže.
Takode, veoma je važno da je beba blizu dojke. Beba se može podbočiti jastucima ako je potrebno. Ne smije se vući samo bebina glava prema dojci, nego cijela beba, i to okrenuta i glavom, prsima i trbuhom prema mami. Poželjno je da mijenjate položaje, pogotovo u prvim mjesecima, jer svaki položaj uzrokuje drugačiji pritisak na bradavicu te se mijenja i intenzitet izvlačenja mlijeka iz pojedinih mliječnih kanala pa se smanjuje opasnost od začepljenja.
U bilo kojem položaju za dojenje trebali biste rukom pridržavati svoju dojku kako bi beba mogla pravilno uhvatiti bradavicu i areolu. Morate paziti da su prsti dovoljno udaljeni od areole, kako ne bi smetali bebinim ustima. Ako su vam dojke izrazito velike, možete sebi pomoći tako da ih držite stavljajući smotanu pelenu ili peškir ispod njih.
Kako bi beba pravilno uhvatila dojku, mora jako široko otvoriti usta prije nego prione na dojku. Bebe imaju refleks koji tome služi: kad ih bradavicom ili prstom podragate po ustima, ili po obrazu blizu usta, beba se okrene na tu stranu otvorenih usta, tražeci dojku (rooting refleks). Možete pripomoći bebi u otvaranju usta tako da ponavljate riječ otvori jasnim glasom i da sama otvara usta, jer čak i novorođenčad pokušava imitirati izraze lica majke. Ako bebi baš i ne ide otvaranje usta, možete kažiprstom ruke kojom pridržavate dojku lagano pritisnuti bebinu bradu prema dolje (ili palcem ako ne pridržavate dojku). Nakon što je beba jako otvorila usta, trebate brzim pokretom privući bebu i staviti joj u usta što veći dio bradavice i areole.
Takode, upotreba cucli i bočica može uzrokovati da beba odjednom ne zna pravilno uhvatiti dojku, ne otvori usta dovoljno jako i ne prione dovoljno snažno na dojku, a ako mlijeko odmah ne krene, ispusti dojku i buni se. To nije nešto trajno, može se prevladati vašom upornošcu za dan-dva. Medutim, važno je da se trudite da se beba ne navikne samo na cucle jer ce onda odbijati dojku sve intenzivnije.
Ukoliko beba i pored svih vaših napora uporano odbija da doji uz plač, onda biste se trebali obratiti liječniku. Moguće je da ste dobili neku infekciju ili imate neke druge poteškoće koje će liječnik utvrditi te vam propisati adekvatnu terapiju.
Izvor: Life Content