Kada i kako flašicu zamijeniti šoljom

by | 16 Decembra, 2013

Svako dijete do uzrasta od godinu dana trebalo bi da nauči da pije iz šolje. Šolja s poklopcem idealna je za učenje ove vještine…

flasica-solja-490x331

U početku, vaša beba će samo sisati i time će njene potrebe za hranom i tečnošću biti zadovoljene. Međutim, negdje oko šestog mjeseca, počećete da joj dajete i svježe cijeđeno voće, vodu i razblažene voćne sokove, te će vam za to flašica s cuclom biti najpogodnija. Međutim, već u uzrastu od devet mjeseci, flašicu treba zamijeniti šoljom, prije svega, radi zaštite bebinih zubića od karijesa. Mada neki mališani ne vade flašicu iz usta čak ni u uzrastu od dvije, pa i tri godine, treba da znate da to nipošto nije dobro.

Kakvu šolju nabaviti?

Šolja s poklopcem jeste plastična šolja pomoću koje će vaše dijete lakše naučiti da pije bez prosipanja. Postoje modeli s ručkicama ili bez njih a svaki od njih može biti različitog oblika. Šolja s poklopcem je idealan način da odviknete dijete od flašice i naviknete ga da pije “kao veliki”. Njena čar jeste u tome što na poklopcu ima sisaljkicu koja će mu olakšati navikavanje.

Kada početi?

Najbolje bi bilo kada biste s navikanjem na šolju počeli negdje oko osmog mjeseca bebinog života. Neki mališani neće da prihvate ovu naviku ni do uzrasta od godinu dana, ali ipak, većina beba nauči da pije iz šolje već u uzrastu od deset mjeseci.

Kako to izvesti?

Nekim bebama je potrebno više vremena da savladaju pijenje iz šolje, pa ukoliko se vaša ubraja među takve, evo nekoliko savjeta koji će vam olakšati proces učenja:

– Počnite s upotrebom šolje s mekanom sisaljkom koja će ga podsjetiti na cuclu – lakše će je prihvatiti nego onu s plastičnom.
– Pokažite bebi kako treba podići šolju i kako je primaći ustima a da se pri tom ne polije tečnošću iz nje.
– Dajte joj vremena. Dokle god vaša bebica “manipuliše” šoljicom, punite je isključivo vodom, jer ako je promućka ili baci, čak ni šoljica s poklopcem neće zaštiti vaš tepih od voćnog soka!
– Ne brinite ako vaša beba ne prihvati šoljicu odmah. Možda joj se još uvijek čini da je to samo zabavna igračka.
Mijenjajte modele šoljice dok god ne pronađete onu koja se dopada vašoj bebi. Neke od njih imaju i cijevčicu koja sprečava pljuckanje dok beba pije.

Šta ako dijete neće da prihvati šolju?

Bebe odbijaju da piju iz šolje iz mnogih, samo njima, znanih razloga. Naravno, ne postoji zakon koji kaže da uopšte mora piti iz nje, ali neka naučna dostignuća govore u prilog tome da je za dijete koje ima više od šest zubića svakako zdravije da žvaće hranu (a ne samo da je guta) i da pije iz šolje (a ne iz flašice).

Ukoliko vaša beba spada u kategoriju onih koje uporno odbijaju šolju, poslužite se malim trikovima poput ovih:

– Ako se vaša beba hrani adaptiranim mlijekom, dajte joj samo polovinu obroka iz flašice, a drugu iz šoljice s poklopcem. Ukoliko ne uspijete, ponovite tehniku, ali ovog puta držite dijete u položaju kao kada ste ga hranili na flašicu – osjećaće se prirodnije.
– Ponudite bebi slamčicu. Neke šoljice u svom sklopu već imaju slamčice i pojedinim bebama to je jednostavnija opcija od korišćenja sisaljke. Ukoliko vašem mališanu slamčica baš i ne pomaže, onda će mu sisaljkica sigurno više odgovarati.
– Neka djeca će piti vodu i sok iz šoljice, ali ne i mlijeko – pošto mlijeko bebe uglavnom povezuju s majčinim grudima ili flašicom, dok sokić, voda ili čaj može da “stigne” odakle god mu drago!
– Dopustite da vas dijete vidi kako pijete iz šolje s poklopcem. Ili dajte starijem djetetu da pije, a mlađe neka ga posmatra.

Izvor: Life Content