Kako bebe komuniciraju

by | 22 Februara, 2013

Bebe možda ne znaju da govore, ali zato određenim pokretima nedvosmisleno pokazuju roditeljima šta žele. Pa tako trljaju oči kada im se spava, stavljaju šaku u usta kada su gladni, mršte se kada im nešto nije po volji, ili se pak osmjehuju kada su sretni.

Od trenutka kada otvore oči, bebe uspostavljaju komunikaciju sa okolinom, a prije svega sa majkom. Istraživanja grupe pedijatara iz Londona pokazala su da su novorođena djeca u stanju da se pogledima sporazumijevaju sa odraslima.

Vizuelna komunikacija, odavno je poznato, predstavlja najvažniji oblik neverbalne komunikacije. Mnogo više govorimo pokretima i izrazima lica nego riječima, a ovu vještinu znaju i bebe.

One nedvosmisleno pokazuju roditeljima da im se spava trljanjem očiju, da su gladne stavljanjem šake u usta, da ih nešto nervira mrštenjem, da su sretni osmjehom. Također, u očima im se ogleda prepoznavanje kada ugledaju roditelje, bake i deke, odnosno one koje viđaju često, kao i nepovjerenje i radoznalost prema „strancima“ koje vide prvi put.

Izvor: Life Content