Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Potpuno ste zbunjeni? Pitate se šta se to dešava sa vašim tijelom i kako se brine o prinovi? Dobro došli u klub! Otkrivamo vam 14 stvari koje treba da znate…
1. Porođaj je dobro protekao, svi su sretni, ali… zašto još uvijek imate “trudnički” stomačić? Ne paničite. Materica je još uvijek uvećana i biće potrebno oko šest mjeseci da povrati prirodnu veličinu.
2. Planirali ste da izađete u šetnju? Onda počnite da se spremate bar pola sata ranije prije nego što ste navikli. Zašto? Pa, male bebe imaju običaj da se ukakaju, ili ispovraćaju, čim otvorite vrata stana!
3. Naprosto je nemoguće istovremeno držati kišobran i gurati kolica. To ćete i sami otkriti kada kiša počne da pljušti, a vi se nađete makar i samo desetak minuta hoda do kuće. Rješenje? Kupite topli i 100% vodootporan šeširić ili kapu, i jaknu i zaboravite na kišobran.
4. Očekivali ste da će vaša beba imati najfiniju i najmekšu kožu na svjetu, ali je njeno lice prekriveno sitnim, bijelim “grudvicama”. Ne brinite, u pitanju su milije, a nastaju zbog začepljenja još nerazvijenih lojnih žljezda na licu. Nemojte da pokušavate da ih uklonite na bilo koji način, ubrzo će same nestati.
5. Više ćete se znojiti i osjećati otežalo. Djeluje neprijatno, ali su ove pojave znak da se vaše tijelo oslobađa tečnosti koja se nakupila tokom trudnoće. Nosite laganu pamučnu odjeću i pijte dosta vode.
6. Otkrićete koliko su noći hladne. Izvlačenje iz topolog kreveta u tri sata poslije ponoći da biste nahranili bebu, uopšte nije zabavno.
7. Iznenada ćete razviti fobiju od stepenica – šta ako se okliznete i padnete sa bebom u naručju? Neke majke čak potpuno izbjegavaju korišćenje stepenica gdje god i kada god je to moguće. Ipak, nema potrebe za tako radikalnim mjerama.
8. Imate loš dan? Ništa neobično ni strašno. Ako ste nervozni ili potišteni, izađite iz kuće i potražite društvo. Idite u šetnju, popijte kavu sa prijateljicom ili obavite kupovinu namirnica.
9. Na početku ćete osjećati paniku i bespomoćnost svako jutro kada vaš partner ode na posao, a vi ostanete sami sa bebom. Da biste očuvali zdrav razum i vezu sa stvarnošću, viđajte se bar sa jednom prijateljicom, ili rođakom, svakog dana.
10. Svakodnevno nošenje higijenskih gaćica, ili uložaka, postaće vam sasvim normalna stvar. To će vam biti neophodno sve dok ne prestane lohija (iscjedak od krvi, sekreta i materičnog tkiva), što obično traje oko šest sedmica.
11. Budite realni kada je u pitanju povratak starog izgleda. Slavne dame možda mogu da obuku staru odjeću već osam sati nakon porođaja, ali u stvarnom svijetu potrebno je devet mjeseci da se tijelo vrati u formu i izgled od prije trudnoće.
12. Redukujte listu obaveza. Prošli su dani kada ste za sat vremena mogli da uradite nekoliko kućnih poslova. Nemojte da budete strogi prema sebi, jer više “ne postižete” mnogo. Sama činjenica da brinete o bebi je najveći uspjeh.
13. Vaša beba još uvijek ne može mnogo da uradi, ali može da vas vidi. Tokom podoja, ona ima savršen (mada još uvijek maglovit) pogled na vaše lice. Gledajte je, smiješite joj se i pričajte joj za to vrijeme. Njen mozak prihvata informacije, prerađuje ih i reaguje na vas. Za nekoliko sedmica dobićete najveću nagradu – bebin prvi osmijeh.
14. Na kraju, savjet eksperata: Naravno, vaša beba je najvažnija na svijetu, ali je i briga o sebi također prioritet – nemojte to da žrtvujete. Zamislite ključne odnose u vašem životu u piramidnom obliku, tako da najvažniji bude na vrhu. Sebe postavite na vrhu, na narednom nivou ste vi i vaš partner, a na trećem nivou ste vi i vaša beba. Svi ostali se nalaze u bazi piramide. Iako će vam ova postavka djelovati sebično, neophodno je da budete sretni i zdravi da bi takva bila i vaša beba. Prvih nekoliko mjeseci roditeljstva sigurno će biti haotični i iscrpljujući, ali i nezaboravni. Uživajte u novom životu!