Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Kada beba zaplače, roditelji je obično uzmu u naručje, priviju uz sebe i na taj način umire. Kasnije, kada mališan poraste, pružaće ručice i tražiće da ga nosite, a vi nećete uvijek moći to da uradite. Objašnjavamo šta treba činiti u ovakim situacijama…
Ni u čemu ne treba pretjerivati, pa ni u nošenju bebe – naročito tokom noći. Mnogi roditelji kažu da je to jedini način da umire bebu, što je vjerovatno i tačno – navikli su je da je drže, pa zbog toga može da se smiri samo u maminom ili tatinom naručju. Ovo se obično dešava previše brižnim roditeljima koji, iz straha da se djetetu ne dogodi nešto loše, od prvih dana navikavaju bebu na nošenje. Osim što to fizički i psihički iscrpljuje roditelje (pošto dijete raste i postaje sve teže), nošenje bebe može i njoj da naškodi. Da bi se motorika vašeg mališana pravilno razvijala, ono mora slobodno da pokreće noge, ruke i trup, a to ne može da radi ako je stalno u nečijem naručju.
Naviknite dijete na drugačiji položaj
Bebu treba što češće stavljati da leži na leđima ili stomaku jer okretanjem, dizanjem glave i prevrtanjem, ona razvija sve grupe mišića. Ako dijete zaplače kada ga spustite na ravnu površinu, to je zbog toga što nije naviklo na taj položaj, pa se ne osjeća sigurno. Naravno, čim počne da plače, vi ćete ga podići da biste ga umirili… U tom slučaju se vrtite u začaranom krugu, ali ne znate kako da naviknete bebu na različite položaje.
Odvikavanje od nošenja
Treba naglasiti da je odvikavanje bebe od stalnog nošenja i navikavanje na druge položaje veoma složen proces, koji iziskuje mnogo vremena i strpljenja. Za početak, bebu možete nositi u horizontalnom položaju – licem prema podu ili plafonu, da bi se navikla da bude odvojena od vašeg tijela. Zatim, pređite na drugu fazu: lezite na krevet zajedno s bebom, spustite je pored sebe na stomak ili leđa, pa se igrajte s njom (golicajte je, mazite, pjevajte joj…). Radite to svakog dana. Kada dijete stekne osjećaj sigurnosti izvan vašeg naručja, počeće samo da se igra u ležećem položaju i neće tražiti da ga uzmete. Međutim, nikad nemojte naglo da ustanete i nestanete iz djetetovog vidokruga – jer će se rasplakati. Ako vaša beba puzi, može da krene za vama i padne s kreveta!
Autor: Life Content