Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Koje greške dozvoljavate sebi? Kako reagujete na neuspjehe vašeg djeteta? Da li nastojite da ga podržite, podstaknete, inspirišete? Ili ste ljuti i razdraženi?
Razmislite o tome, jer vaša reakcija zavisi od toga kako će se dijete u budućnosti nositi sa problemima i životnim poteškoćama. Ako želite da vaša djeca postanu pouzdana i sposobna da prevaziđu bilo kakve izazove, pratite ova tri savjeta.
Djeci nije tako lako kao što mislite
Za vas je možda jednostavno računati u svom umu, riješiti matematički problem i sa lakoćom utvrditi koliko je sati, ali za djecu je to težak zadatak. Šta se događa kada kažete djetetu: “To je tako lako”?
Dijete obično misli da nešto nije u redu sa njim, jer to uopšte nije lako za njega. “Vjerovatno je sve to teško zato što nisam dovoljno pametan/na.” Ovo smanjuje njegovo samopouzdanje.
Umjesto toga, recite djetetu: “To može biti teško” ili “Nije lako to učiniti.” Poslije obavljanja zadatka, dijete će razmišljati: “Ura, uradio sam to, iako je bilo teško.” Ovaj pristup pomaže djeci da zadrže motivaciju i povećavaju samopouzdanje.
Pomoć u svemu nekad nije najbolje rješenje
Dajte djeci više nezavisnosti. Neka osjete duboko zadovoljstvo što su obavili zadatak bez vaše pomoći. Dajte im priliku da steknu životne veštine i osjećaju se nezavisno.
Ako previše pažnje posvećujete djeci, onda ih nesvjesno ubjeđujete da ne vjerujete u njihove sposobnosti i snagu. Nemojte pomagati djetetu, bolje je pojednostaviti njegov zadatak. Posmatrajte i odgovorite (ako vas pita!), ali nemojte da žurite da se umiješate u svaki zadatak.
Ne prekidajte ako djeca prave greške
Greške su dio naših života. Dijete ne možete spasiti od svih mogućih grešaka. I ne morate to uraditi. One pomažu da dijete bolje razumije sebe i svoje želje.
Budite spremni da vaša djeca greše. Vaša reakcija na greške ne bi trebalo biti surova. Prepoznajete da je dijete pogrešilo, neka ispravi problem, i recite mu kako to može da učini. Dakle, vaša djeca neće biti uplašena da dođu kod vas sa svojim problemima, a greške će se smatrati privremenim teškoćama koje se mogu riješiti zajedničkim naporima.
Koju od ovih grešaka kao roditelj najčešće sebi dozvoljavate?
IZVOR: ŽENSKI MAGAZIN