Njega bebine guze

by | 16 Februara, 2015

Bebina koža mnogo je tanja od kože odraslih, neotporna je i više reaguje na uticaje iz okoline, naročito u prvim mjesecima života.

nega-bebine-guze-490x275

Kako masne žlijezde još uvijek ne rade punom parom, tako ni sloj kože koji štiti od bolesti nije formiran i ne vrši svoju funkciju. Zbog toga koža nema dovoljno masnoće, suha je i osjetljiva na dejstvo bakterija i gljivica. To je razlog što se može dogoditi da se bebina guza zacrveni i pored toga što je redovno njegujete.

Evo kako treba da izgleda njega bebine guze

1. Redovno mijenjajte pelene
Bilo da vaše dijete koristi platnene ili papirne pelene, pravilo je isto: one se redovno moraju mijenjati i to uvijek poslije “velike radnje”. Ako fekalije ili urin (koji je izrazito agresivan) duže budu u kontaktu s bebinom kožom, sasvim je sigurno da će je iritirati – što će bebi stvarati nelagodnost.

2. Temeljno očistite guzu
Komadom vate umočenim u toplu vodu temeljno odstranite sve tragove fekalija i urina. Praktične su i vlažne maramice kojima je izuzetno lako očistiti bebinu guzu. One sadrže losion koji čisti i njeguje nježnu dječju kožu. Maramice natopljene posebnim uljem za njegu ostavljaju zaštitni “film” koji sprečava ojed.

3. Detaljno obrišite kožu
Poslije pranja veliku pažnju treba posvetiti brisanju bebine guze. Pošto su vlažna i topla mjesta idealna za razvoj raznih mikroorganizama, svaki dio bebinog tijela treba detaljno posušiti. Ovo posebno važi za sve nabore na bebinom tijelu: unutrašnja strana laktova, koljena, regija pazuha, vrat… Ukoliko je vaše dijete malo bucmastije i uslijed toga ima više “nabora”, potrebno je da posebno obratite pažnju prilikom brisanja. Najbolje je da koristite veliki i nježan peškir mekih vlakana koji neće iritirati bebinu kožu. Važno je da ne trljate, već samo da tapkate.

4. “Provjetravajte” guzu
Poslije svakog čišćenja, bilo bi dobro da ostavite bebinu guzu da se malo provjetri. Pošto je ovaj dio tijela stalno umotan u pelene, ponekad je dobro ostaviti ga da “diše”. Budite uvjereni da će to prijati vašoj bebi: tako razgolićena osjetiće se slobodnom i nesputanom. Nekoliko minuta bez pelena svakako neće škoditi bebi, samo je sklonite sa promaje.

5. Mažite guzu kremom
Poslije svakog pranja i mijenjanja pelena, bebinu guzu treba namazati posebnom kremom. U njoj se nalaze sastojci koji onemogućavaju da fekalije i urin nadraže osjetljivu kožu. Ukoliko do toga ipak dođe, potrebno je nanijeti deblji sloj kreme (na očišćenu guzu) ili kupiti specijalnu kremu.

Autor: Life Content