Istraživanja: Porodice sa četvero i više djece su najsretnije i najzadovoljnije
Djeca unose haos, zbunjenost i ludost u našu svakodnevicu. No, recentno je istraživanje otkrilo da je više djece možda ključ veće sreće. Kako se po...
Teorija kaže da svi na svijetu imamo svojeg dvojnika koji nam nalikuje kao da smo blizanci
Zanimljiv je projekt koji su nedavno pokrenuli prijatelji Niamh Geaney, Harry English i Terence Manzanga. Dali su si mjesec dana vremena da pronađu ljude koji im nalikuju. Niamh Geaney je nakon par tjedana uspjela pronaći svoju dvojnicu, Karen Branigan, preko društvenih mreža. Karen živi na samo sat vremena vožnje udaljenosti. Djevojke strašno nalikuju jedna na drugu, a tijekom susreta još su se i jednako odjenule, počešljale i našminkale tako da su njihove sličnosti postale još uočljivije. Da bi sve bilo još i zanimljivije, Karen ima 5 sestara i brata, a Niamh dvije sestre i brata i s nikim ne dijele toliku sličnost.
Ovo nije prvi takav projekt. Kanadski fotograf Francois Brunelle svojim projektom I'm not a look-alike! pokazao je nevjerojatne sličnosti među potpunim strancima. Za sebe kaže da izgleda kao Mr. Bean, a projekt je započeo jer je oko sebe uočavao ljude koji sliče jedni drugima, doppelgängere.
Znanstvenici su objasnili kako to da potpuni stranci mogu toliko nalikovati jedan drugome. Bilo koje dvoje nasumce odabranih ljudi dijeli 99,5 posto genetske sekvence, samo onih 0,5 posto imamo 16 milijuna baznih parova DNK što daje ogromnu količinu kombinacija. Dakle, samo pola posto cijelog ljudskog genoma je izvor naših različitosti u izgledu.
Naravno, što ste u bližem srodstvu s nekim, veća je vjerojatnost da ćete dijeliti više zajedničkih gena. Jednojajčani blizanci imaju identičnu DNK, dok braća imaju pola od tih 0.5 posto. Što je dalje srodstvo, to je manje zajedničkih gena.
Foto: Thinkstock, Twin Stranger Project, Francois Brunelle