Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
U posljednje vrijeme često se mogu vidjeti fotografije na kojima poznati svoje mališane ljube u usne, što nerijetko izaziva burne rasprave oko toga je li poljubac u usta između roditelja i djeteta primjeren ili ne. Stručnjaci često ističu da se djeca moraju osjećati voljeno i sigurno u porodičnom okruženju, no poljubac u usta možda i nije najbolji način za izražavanje roditeljske ljubavi.
Na portalu Bright Side pokušali su shvatiti zašto se neki ljudi snažno protive tom načinu izražavanja ljubavi te šta o tome kažu dječji psiholozi:
Trebaju postojati granice
Usne i usta spadaju u lične dijelove tijela oko kojih treba postojati neka granica, objašnjava psihologinja Charlotte Reznick. Kad poljubite dijete u usne, pokazujete mu da su granice tijela pomaknute, te da neko bez problema može upasti na njihov teritorij. To također uključuje čvrsto povijanje, prisilno hranjenje i agresivno škakljanje. Dakle, invazivni roditelji mogu povećati rizik da njihovo dijete razvije ‘sindrom žrtve’, usljed nesposobnosti da kaže ‘ne’ i upravlja vlastitim ličnim granicama.
To je nehigijenski
Ljekari, a posebno stomatolozi, upozoravaju da se u našim ustima nalazi ogroman broj mikroba koji možda neće zaraziti odrasle, ali se mogu prenijeti djeci i uveliko im naštetiti. A budući da dijete ima slabiji imunološki sistem, slinom kroz njegova usta mogu ući i neke opasne infekcije, pojašnjava Charlotte Reznick.
Dijete može početi ljubiti druge ljude u usne
Dijete se izvan kruga porodice može početi ponašati na isti način na koji ste ga naučili kod kuće, ljubeći drugu djecu ili odrasle u usne, kao način izražavanja određene emocije. Psihologinja ističe da djeca usvajaju stvari oponašajući ih. Stoga bi mogli pokušati ponoviti istu gestu s drugima, ne shvaćajući intimne implikacije takvog poljupca. Zbog toga ona preporučuje ljubljenje djeteta samo u obraze ili u čelo.
Lyndon Stratford/Getty Images