Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Iako mnogi roditelji često smatraju kako su im djeca neposlušna i kako su oni loši roditelji, stvarnost je ipak malo drugačija, jer je zapravo nestašluk mališana (u pojedinim situacijama) njihova prirodna reakcija.
Nemogućnost kontrolisanja impulsivnog ponašanja
Kažeš mu: “Prestani da se brecaš!”, a dijete nastavi da se breca. Psiholozi tvrde da impulsivno ponašanje djeca mogu da kontrolišu tek pred kraj puberteta. Sve dok djeca ne dođu do tog uzrasta morate da razumijete da ono, možda, želi da vas posluša, ali mu treba vremena da se sabere i iskontroliše.
Na primer, 56 odsto roditelja misle da djeca mlađa od 3 godine mogu da se obuzdaju i da ne rade nešto što je zabranjeno, ali u stvarnosti se ova vještina stiče tek oko četvrte godine.
Senzori preopterećenja
Ako ste danas dijete vodili u park, pa poslije u šetnju do kuće i onda ste ga pustili da “divlja” po kući – morate da shvatite da je dijete umorno ili da reaguje loše na okolinu. Dosada, umor, nervoza su samo neki od uzroka zbog kojih je vaš mališan stalno nervozan i zbog čega bi stalno plakao i brecao se. Možda dijete nije “bezobrazno”, možda mu se samo spava!
Beskrajno trčanje okolo
Dijete ima neprestanu potrebu da se kreće, trči, skače, vrišti… Umjesto da ga smirujete, vi ga izvedite napolje da se prošeta, da se igra sa loptom i slično. Dijete mora da se kreće.
Povećana emocionalnost
Želja za stalnim igranjem
Umjesto da se obuče, dijete golišavo juri po kući bježeći od vas i garderobe. Umjesto da opere zube, pastom je isprljalo pola lavaboa. Psiholozi kažu da to nije bezobrazluk, to je normalno ponašanje djece. Osim da se kreću, djeca imaju i veliku potrebu da se igraju. Neprestana igra i pronalaženje inspiracije za istu u svakoj aktivnosti su osnovne potrebe djece.
Oponašaju vaše ponašanje
Djeca preslikavaju vaše ponašanje. Bijes, tugu, nezadovoljstvo – čitaju sa vas kao skeneri i preslikavaju je na sebe. Ako je dijete nezadovoljno, zapitajte se šta nije u redu unutar vaše porodice. Razgovarajte sa djetetom, pomozite mu, a zatim istražite uzrok i riješite probleme zajedno sa partnerom.
fizkes/Getty Images via Guliver