I ljekari i roditelji svjesni su činjenice da je ishrana djeteta, naročito u prvoj godini života, vrlo važna i da od njenog kvaliteta zavisi i zdrav rast i napredak djeteta. No, tada se javljaju nedoumica koju hranu dijete smije da jede, a koju ne smije.
Kako bismo riješili vaše nedoumice, donosimo vam osam korisnih savjeta o ishrani djeteta. Saznajte šta vaše dijete ne smije da jede u prvih nekoliko godina života.
Djeci mlađoj od pet godina nikada nemojte da dajete jezgrasto voće (cijela jezgra), zbog opasnosti od gušenja. Ako u porodici postoje slučajevi alergija na hranu, nemojte da dajete mališanu kikiriki dok ne navrši tri godine života!
Čaj, kafu i druge napitke koji sadrže kofein, jer mogu da spriječe apsorpciju gvožđa u organizmu.
Sirova i nedovoljno kuhana jaja nisu dozvoljena do 12. mjeseca života, jer predstavljaju opasnost od trovanja salmonelom.
Nemojte da dodajete so ili šećer u bebinu hranu dok ne navrši godinu dana. Čak i nakon toga, so i šećer koristite u vrlo malim količinama.
Med se ne smije davati djeci prije navršenih godinu dana života jer postoji određen rizik od trovanja bakterijom botulizma.
Gazirana pića sadrže odviše veliku količinu šećera koja može da ošteti zubiće u razvoju.
Namirnice koje sadrže velike količine biljnih vlakana teško su svarljive za malu djecu.
Namirnice sa malim procentom masnoće (prije svega, obrano mlijeko i jogurt), osim ako to nije savjetovao ljekar. Bebi je potrebno dosta kalorija da bi normalno rasla.