Ako izgubite dijete na javnom mjestu, evo kako se trebate ponašati
Najgora noćna mora svakog roditelja je da na javnom mjestu izgubi dijete, ili još gore, da ga neko otme. Ako izgubite iz vida svoje najmlađe, čak i...
Obroci ispred televizora, za kompjuterom, neki su od razloga za višak kilograma kod djece. Djeca koja jedu isključivo za stolom imaju manje šanse da postanu gojazni, pokazuje istraživanje.
Istraživači takođe tvrde da djeca koja sama stavljaju namirnice na tanjir, jedu manje od onih kojima roditelji serviraju obrok.
Poenta je u tome da kada objeduju za stolom, mališani prepoznaju kada im je stomak pun, što nije slučaj kada jedu usput, dok gledaju televiziju ili sjede za računarom.
U sprovedenoj studiji učestvovala su djeca starosti od dvije do pet godina, iz više od 100 centara za njegu djece u Americi.
“Oni obroci kada cijela porodica sjedi za stolom, pružaju djeci priliku da nauče o količina hrane koju mogu da pojedu, ali i o preferencijama kada je riječ o hrani“, rekao je vodeći autor studije dr Brent Mekbrajd.
“Kada im roditelji unaprijed serviraju namirnice na tanjir, djeca nemaju mogućnost da pročitaju i shvate signale gladi koje im organizam šalje. Tako ne mogu da nauče kolika porcija im je dovoljna za obrok.”
Istraživači su dodali i da ne bi trebalo pritiskati djecu da pojedu sve što se nalazi na tanjiru, jer ih to ohrabruje da jedu i onda kada nisu gladni.
Umjesto pitanja: “Da li si završio”, roditelji treba da pitaju dijete: “Da li si sit”, savjetuju stručnjaci i objašnjavaju da postavljanje odgovarajućih pitanja podstiče djecu da razmišljaju o signalima koje im tijelo šalje.
S obzirom na to da mnogi roditelji pritiskaju svoje mališane da jedu kako ne bi “ostali gladni”, nutrcionista Dipti Dev ističe da i ukoliko preskoče obrok, mališani će to nadoknaditi u periodu od 24 sata.
Izvor: mondo.rs