Iako su primamljive na oko i obožavamo njihov ukus, moramo biti svjesni da nisu sve namirnice zdrave.
Guliver/Getty Images
Pošto je sve stvar izbora – na nama je da odlučimo da li ćemo posegnuti za nečim što je slasno i izgleda ukusno, ili ćemo, ipak, zarad svog zdravlja, izabrati nešto što pripada redu zdravih namirnica. Kada pomislimo na nezdravu ishranu, najprije nam na pamet padaju različiti lanci brze hrane, ali najvažnije je da imamo na umu da ne proizvode samo oni hranu koja nije preporučljiva.
Vjerujemo da jednom dnevno sigurno “pogriješite” i u svoj jelovnik uvrstite namirnice koje bi trebalo da zaobilazite u širokom luku, naročito ako ste započeli neku od dijeta.
Za vas smo izdvojili pet namirnica koje svakako ne bi trebalo često da konzumirate. Naravno, ne kažemo da ne bi trebalo uopšte da ih koristite, ali izbor je na vama. Na kraju, vi ipak odlučujete o svom zdravlju.
Kokice iz mikrovalne
Koliko puta vam se desilo da dok sjedite sa društvom kod kuće, odlučite da na brzinu pripremite kokice iz mikrovalne? Eto greške. Brojne vrste takvih kokica sadrže trans masti i diacetil, hemikaliju koja razgrađuje ćelije koje štite naš mozak. Zbog toga je najbolje da se ipak držite onih pripremljenih na “stari” način – šerpu u ruke i kokajte.
Kliknite na sljedeću stranicu…
Guliver/Getty Images
Voćni sokovi
Uglavnom svi smatraju da gazirana i energetska pića nisu zdrava za naš organizam, dok “obične” voćne sokove smatraju zdravijom varijantom. Greška. Voćni sok sadrži i zloglasnu fruktozu, koja je povezana s razvojem visceralnog masnog tkiva, odnosno to je masnoća koja se nakuplja oko važnih organa na predjelu trbuha. Najbolje je da, ukoliko imate mogućnosti, sami cijedite sokove od svježeg voća, a naročito ako ih dajete djeci.
Dezerti iz restorana
Osim šećera, praznih kalorija i masnoća koje se nalaze u dezertima, u restoranskim verzijama možemo pronaći i velike količine natrijuma koji omogućuje desertima da duže ostanu svježi. Velike količine natrijuma mogu povećati krvni pritisak i rizik od moždanog udara, problema sa srcem i bolesti bubrega.
Guliver/Getty Images
Krem dodatak za kafu
Volite kada naručite kafu u kafiću i kada dobijete onu neobičnu pjenu odozgo? Iako je veoma interesantno, najbolje je da ga zaobiđete. Uz ovaj krem kafa postaje dezert pun praznih kalorija. Bjelilo za kafu najčešće sadrži titan dioksid, isti sastojak koji sadrže kreme za sunčanje, a može prouzrokovati oštećenje jetre. Uz taj zlokoban sastojak, bjelila za kafu sadrže i velike količine trans masti koje mogu dovesti do povišenog holesterola.
Prelivi za salate
Salate se uvijek nalaze na popisu zdravih namirnica i tu nemamo prigovora dok god ih aromatizujete sa maslinovim uljem, sirćetom ili limunovim sokom, ali kada posegnete za kupovnim preliva za salate, prešli ste u domen nezdravog. U prelivima se krije mnogo nezdravih sastojaka, od šećera do zgušnjivača i zašto bi zdrave sirove namirnice zagadili nečim takvim?