Kada je dizajnerka Sha Yao otkrila da joj je baki dijagnostikovana Alchajmerova bolest, ona je iz prve ruke vidjela kako se bolest razvija i kako njenoj voljenoj baki naosnovniji svakodnevni zadaci postaju naizgled nemogući podvizi. Procjenjuje se da na svijetu od Alchajmera boluje preko 47,5 miliona ljudi, te je zbog toga njen izum veoma značajan, jer im olakšava svakodnevni život.
Imajući sve muke bolesnika u vidu ona je kreirala “Eatwell”, sedam različitih posuda sa 20 jedinstvenih karakteristika specijalno dizajniranih da zadovolje potrebe onih sa fizičkim, motoričkim i kognitivnim oštećenjima, kao što je to slučaj kod pacijenata od Alchajmerove ili Parkinsonove bolesti. Naime, oboljeli od ovih bolesti imaju velikih problema prilikom jela jer im se ruke tresu, pa im je teško da drže escajg i sami se hrane, a muku muče i sa čašama i šoljama koje im se često prevrću usljed drhtavice i nekontrolisanih pokreta. Ona je premašila svoj cilj prikupljanja sredstava, a njeni projekti su osvojili i glavnu nagradu na “2014 Stanford Design Challenge”.
Njen izum – tacna za ishranu je bijele boje, a na njoj se nalaze posude jarkih, osnovnih boja, koje je izabrala zbog činjenice otkrivene na jednoj Bostonskoj univerzitkoj studiji, a koja tvrdi da su pojedinci sa kognitivnim oštećenjem konzumirali 24% više hrane i 84% više tečnosti kada se ona nalazila u jarko obojenim posudama.
Ostale karakteristike uključuju posude i šolje sa kosim bazama, dozvoljavajući da sadržaj koji se nalazi u njima prirodno pada na jednu stranu (omogućavajući na taj način da ih lakše pokupite u kašiku ili popijete), kao i ergonomski dizajnirane kašike čija krivina se poravnava sa konturama posude. Tu su i rupe sa strane za koje može da se zakači salveta ili krpa kako bi se spriječilo razlivanje hrane. Takođe, dno svake posude obloženo je posebnim materijalom koji sprječava da se one kližu po površini tacne.
U srcu efikasnosti ovog dizajna je osnovna želja da se pomogne ljudima, ali i sebi, što je posebno lično iskustvo za ovu dizajnerku zbog njene bake. “Podizanje svijesti i rješavanje potreba osoba sa oštećenjima će im omogućiti da održe svoje dostojanstvo, zadrže što veći nivo nezavisnosti i smanje osjećaj “tereta” svojim bližnjima”, rekla je Sha Yao.
Pogledajte u video snimku kako se koristi njen izum i koje sve pogodnosti i olakšanja nudi korisnicima: